High school lineup

(Contests at 6 p.m. unless noted)

Today

Girls basketball

John Marshall at Weir

Tuesday

Swimming

Catholic Central, Indian Creek, Edison, Toronto, Martins Ferry at Steubenville, 5:30 p.m.

Edison, St. Clairsville at Wheeling Park, 5:30 p.m.

Girls basketball

Wheeling Park at Brooke, 5:45 p.m.

Wellsville at Oak Glen

Catholic Central at Martins Ferry

Boys basketball

Toronto at Weir

Wheeling Central at Catholic Central

Massillon Perry at Steubenville

Indian Creek at East Liverpool

Edison at Beaver Local

Union Local at Harrison Central

Wednesday

Swimming

St. Clairsville, Bishop Donahue at Brooke, 5:30 p.m.

Wrestling

Buckeye Local, Linsly at Edison, 1:30 p.m.

Steubenville, Clay-Battelle at Weir, 5:30 p.m.

Harrison Central, Martins Ferry at Indian Creek, 5:30 p.m.

Toronto, Bellaire at Brooke

Oak Glen at Beaver Local

Girls basketball

Toronto at Madonna

Beaver Local at Edison

Boys basketball

Buckeye Local at Toronto

Oak Glen at Beaver Local

Thursday

Swimming

Coshocton at Steubenivlle, 5:30 p.m.

Weir at Linsly

Girls basketball

Steubenville at Weir, 5:45 p.m.

Buckeye Local at Edison

Indian Creek at East Liverpool

Union Local at Harrison Central

Beaver Local at Oak Glen

Boys basketball

Wheeling Central at Madonna

Wheeling Park at Brooke, 5:45 p.m.

Friday

Wrestling

Madonna at W.V. Army National Guard Duals at Beckley, tba

Boys basketball

Harrison Central at Catholic Central

Madonna at Oak Glen

Buckeye Local at Indian Creek

East Liverpool at Edison

Saturday

Swimming

Weir at Parkersburg Invitational, Noon

Madonna at W.V. Army National Guard Duals at Beckley, Noon

Wrestling

Oak Glen at Cameron Tournament, 10 a.m.

Catholic Central at Shadyside Tournament, 10 a.m.

Edison at East Liverpool, Noon

Girls basketball

Weir at Burgettstown, 11 a.m.

Buckeye Local at Steubenville, Noon

East Liverpool at Harrison Central, Noon

Bridgeport at Catholic Central

Madonna at Oak Glen (V), 7:30 p.m.

Boys basketball

Minerva at Edison, 5 p.m.

Weir at Burgettstown (V), 7 p.m.

Meadowbrook at Steubenville

Brooke at Harrison Central

Monday, Jan. 9

Swimming

Cambridge, Meadowbrook, Edison at Steubenville

Girls basketball

Weir at Catholic Central

Trinity at Oak Glen (V), 7 p.m.

Beaver Local at Indian Creek

Toronto at Edison

Harrison Central at John Marshall

East Liverpool at Buckeye Local

Tuesday, Jan. 10

Swimming

Weir at Wheeling Park, 5:30 p.m.

Catholic Central at Brooke, 5:30 p.m.

Wrestling

Harrison Central at River View, 1 p.m.

Brooke, Ripley, St. Albans at Parkersburg South

Girls basketball

Brooke at University

Boys basketball

Weir at Indian Creek

Steubenville at Cambridge

Bridgeport at Catholic Central

Madonna at Bishop Donahue

Edison at Buckeye Local

Harrison Central at Bellaire

Parkersburg South at Brooke, 5:45 p.m.

Wellsville at Oak Glen

Wednesday, Jan. 11

Swimming

Edison, Wheeling Central at Steubenville

Wrestling

Catholic Central, Shadyside at River, 5:30 p.m.

Edison at Oak Glen

Girls basketball

Buckeye Trail at Edison

Steubenville at St. Clairsville

Catholic Central at West Branch

Thursday, Jan. 12

Swimming

Toronto, East Liverpool at Brooke, 5:30 p.m.

Weir at John Marshall, 5:30 p.m.

Girls basketball

Indian Creek at Brooke, 5:45 p.m.

Oak Glen at Toronto

Tusky Catholic at Catholic Central

Edison at East Liverpool

Buckeye Local at Beaver Local

Friday, Jan. 13

Girls basketball

Madonna at Charleston Catholic (V), 7 p.m.

Boys basketball

Steubenville at Catholic Central

Weir at Madonna

Toronto at Oak Glen

Martins Ferry at Harrison Central

Brooke at East Liverpool

Buckeye Local at Beaver Local

Saturday, Jan. 14

Swimming

Edison at Red Devil Invitational at Wheeling Jesuit, tba

Wrestling

Buckeye 8 Tournament at St. Clairsville, tba

Toronto, Linsly, Magnolia at Weir

Madonna at Burgettstown Tournament

Girls basketball

Grafton at Weir, Noon

Brooke at Parkersburg South, Noon

Steubenville at Catholic Central, 1 p.m.

Madonna at Parkersburg Catholic (V), 1 p.m.

Buckeye Local at Martins Ferry

Boys basketball

Steubenville at St. Clairsville

Bridgeport at Toronto

Edison at West Muskingum (V), 3:30 p.m.

COMMENTS