High school swimming

Boys

Steubenville 93, Toronto 7

Linsly 96, Steubenville 54

Martins Ferry 60, Toronto 10

Steubenville 85, Martins Ferry 40

Women

Linsly 116, Steubenville 47

Steubenville 79, Martins Ferry 76

Event 1 Girls 200 Yard Medley Relay

1 Linsly-AM A 2:07.12

1) Schaal, Samantha JR 2) Georgetti, Hayley SR 3) Scarpone, Zoe SR 4) Scarpone, Eve SO

2 Martins Ferry A 2:14.50

1) Poludniak, Shelby SR 2) Kalinski, Alyssa FR 3) Fogle, Tara SO 4) Ritts, Megan FR

3 STE A 2:22.42

1) Ferguson, Jordie FR 2) McCalister, Madison JR 3) Zimish, Allie SR 4) Lewis, Serena JR

4 STE B 2:45.49

1) Barnhouse, Erin JR 2) Walker, Alaina FR 3) Mamula, Emma SO 4) Bauman, Emily SO

5 Linsly-AM C 2:59.49

1) France, Maggie JR 2) Jin, Swann SO 3) Spurrier, Katelynne FR 4) Wisvari-Weir, Taylor FR

— Linsly-AM B DQ

1) Muster, Danielle SR 2) Heyde, Peyton SR 3) Levy, Anna FR 4) Wei, Alice FR

Event 2 Boys 200 Yard Medley Relay

1 Linsly-AM A 1:49.35

1) Bastian, Drew JR 2) Taylor, Tre JR 3) Pietz, Kevin FR 4) McNeil, Liam JR

2 STE A 2:04.20

1) Pinkerton, Dylan JR 2) Isla, Alex JR 3) DiCarlo, Dom SR 4) Gault, Michael JR

3 Martins Ferry A 2:19.30

1) Bliss, Brandon SO 2) Singhaus, Thomas FR 3) Meigh, Alex SO 4) Brown, Chris SO

4 Linsly-AM B 2:53.36

1) Li, Alford SO 2) Hong, Ben JR 3) He, Paco JR 4) Fang, Alex FR

Event 3 Girls 200 Yard Freestyle

1 Scarpone, Eve SO Linsly-AM 2:09.73

2 West, Carleigh FR Linsly-AM 2:09.89

3 Poludniak, Shelby SR Martins Ferry 2:30.46

4 Nuckles-Polen, America SO Linsly-AM 2:32.80

5 Lewis, Serena JR STE 2:37.47

6 Nehrbas, Annie JR STE 2:43.96

7 Moio, Jade FR STE 2:47.02

8 Leonard, Macqel SO Martins Ferry 3:12.61

Event 4 Boys 200 Yard Freestyle

1 Boyd, Reese SO Linsly-AM 1:54.86

2 Bliss, Brandon SO Martins Ferry 2:06.07

3 Isla, Alex JR STE 2:18.86

4 Jackson, Calvin FR STE 2:22.53

5 Kelly, Colin JR Linsly-AM 2:22.81

6 Karaffa, Jack FR TOR 2:26.47

7 Pendergrast, DeShae JR STE 2:39.62

8 Lybarger, Sam JR Linsly-AM 2:54.40

Event 5 Girls 200 Yard IM

1 Scarpone, Zoe SR Linsly-AM 2:18.91

2 Ecker, Abbey SO Martins Ferry 2:50.77

3 Phillips, Paige FR Martins Ferry 3:21.41

4 Shumate, Lucretia FR Linsly-AM 3:24.53

Event 6 Boys 200 Yard IM

1 Bastian, Drew JR Linsly-AM 2:08.00

2 Targosky, Robert FR Linsly-AM 3:15.06

3 Brown, Chris SO Martins Ferry 3:47.57

Event 7 Girls 50 Yard Freestyle

1 Gao, Carol FR Linsly-AM 28.67

2 Ferguson, Jordie FR STE 29.49

3 Georgetti, Hayley SR Linsly-AM 29.61

4 Vodvarka, Mary SO STE 30.92

5 Ritts, Megan FR Martins Ferry 31.42

6 Levy, Anna FR Linsly-AM 32.96

7 Bauman, Emily SO STE 34.72

Event 8 Boys 50 Yard Freestyle

1 McNeil, Liam JR Linsly-AM 23.82

2 DiCarlo, Dom SR STE 26.62

3 Gault, Michael JR STE 27.41

4 Rosaschi, Michael SR STE 28.51

5 Schwarz, Michael FR Linsly-AM 30.64

6 Singhaus, Thomas FR Martins Ferry 33.58

7 Fang, Alex FR Linsly-AM 33.59

Event 9 Girls 100 Yard Butterfly

1 Scarpone, Zoe SR Linsly-AM 1:02.49

2 Schaal, Samantha JR Linsly-AM 1:13.73

3 Fogle, Tara SO Martins Ferry 1:13.74

4 Zimish, Allie SR STE 1:20.81

5 Levy, Anna FR Linsly-AM 1:22.88

6 Mamula, Emma SO STE 1:39.37

7 Leonard, Macqel SO Martins Ferry 1:45.30

Event 10 Boys 100 Yard Butterfly

1 Pietz, Kevin FR Linsly-AM 58.24

Event 11 Girls 100 Yard Freestyle

1 Scarpone, Eve SO Linsly-AM 1:02.03

2 Gao, Carol FR Linsly-AM 1:03.23

3 Vodvarka, Mary SO STE 1:07.04

4 Muster, Danielle SR Linsly-AM 1:07.43

5 Ritts, Megan FR Martins Ferry 1:10.71

6 Barnhouse, Erin JR STE 1:15.37

Event 12 Boys 100 Yard Freestyle

1 McNeil, Liam JR Linsly-AM 55.33

2 DiCarlo, Dom SR STE 58.65

3 Spurrier, Zachariah JR Linsly-AM 1:03.48

4 Banks, Cameron SO STE 1:07.80

5 Jackson, Josh JR STE 1:09.03

6 Singhaus, Thomas FR Martins Ferry 1:15.51

7 Lybarger, Sam JR Linsly-AM 1:18.52

8 Brown, Chris SO Martins Ferry 1:19.69

Event 13 Girls 500 Yard Freestyle

1 Kalinski, Alyssa FR Martins Ferry 5:37.96

2 West, Carleigh FR Linsly-AM 5:48.48

3 Nuckles-Polen, America SO Linsly-AM 6:46.40

4 Lewis, Serena JR STE 7:17.21

5 Wickham, Justine JR STE 7:25.29

6 Phillips, Paige FR Martins Ferry 7:32.29

7 Shumate, Lucretia FR Linsly-AM 7:41.75

8 Mamula, Emma SO STE 8:17.88

Event 14 Boys 500 Yard Freestyle

1 Boyd, Reese SO Linsly-AM 5:10.73

2 Meigh, Alex SO Martins Ferry 6:44.96

3 Kelly, Colin JR Linsly-AM 6:46.31

4 Alston, Albert SR STE 7:54.89

Event 15 Girls 200 Yard Freestyle Relay

1 Linsly-AM A 1:54.79

1) Gao, Carol FR 2) Georgetti, Hayley SR 3) West, Carleigh FR 4) Scarpone, Zoe SR

2 STE A 2:03.40

1) Nehrbas, Annie JR 2) Vodvarka, Mary SO 3) Zimish, Allie SR 4) Ferguson, Jordie FR

3 Martins Ferry A 2:06.13

1) Fogle, Tara SO 2) Phillips, Paige FR 3) Ritts, Megan FR 4) Ecker, Abbey SO

4 Linsly-AM B 2:08.13

1) Levy, Anna FR 2) Frazier, Frances SR 3) Nuckles-Polen, America SO 4) Schaal, Samantha JR

5 STE B 2:19.14

1) McCalister, Madison JR 2) Barnhouse, Erin JR 3) Moio, Jade FR 4) Bauman, Emily SO

6 STE C x2:32.65

1) Mamula, Emma SO 2) Gaughan, Kaitlyn FR 3) Elliott, Taylor SO 4) Wickham, Justine JR

Event 16 Boys 200 Yard Freestyle Relay

1 Linsly-AM A 1:44.34

1) Spurrier, Zachariah JR 2) Boyd, Reese SO 3) Pietz, Kevin FR 4) McNeil, Liam JR

2 STE A 1:51.93

1) Isla, Alex JR 2) Rosaschi, Michael SR 3) DiCarlo, Dom SR 4) Jackson, Josh JR

3 STE B 2:02.84

1) Alston, Albert SR 2) Stoutz, Philip JR 3) Banks, Cameron SO 4) Jackson, Calvin FR

4 Linsly-AM B 2:28.08

1) Maysonet, Manuel SO 2) Li, Alford SO 3) He, Paco JR 4) Fang, Alex FR

Event 17 Girls 100 Yard Backstroke

1 Kalinski, Alyssa FR Martins Ferry 1:11.14

2 Schaal, Samantha JR Linsly-AM 1:14.45

3 Muster, Danielle SR Linsly-AM 1:16.51

4 Poludniak, Shelby SR Martins Ferry 1:18.27

5 Nehrbas, Annie JR STE 1:21.71

6 Ferguson, Jordie FR STE 1:23.24

7 Wisvari-Weir, Taylor FR Linsly-AM 1:39.03

Event 18 Boys 100 Yard Backstroke

1 Pietz, Kevin FR Linsly-AM 1:02.35

2 Pinkerton, Dylan JR STE 1:11.69

3 Karaffa, Jack FR TOR 1:12.41

4 Jackson, Calvin FR STE 1:16.02

5 Meigh, Alex SO Martins Ferry 1:18.57

6 Spurrier, Zachariah JR Linsly-AM 1:20.32

7 Schwarz, Michael FR Linsly-AM 1:21.74

8 Pendergrast, DeShae JR STE 1:39.77

Event 19 Girls 100 Yard Breaststroke

1 Georgetti, Hayley SR Linsly-AM 1:17.60

2 Fogle, Tara SO Martins Ferry 1:24.96

3 McCalister, Madison JR STE 1:28.64

4 Heyde, Peyton SR Linsly-AM 1:32.67

5 Walker, Alaina FR STE 1:34.51

Event 20 Boys 100 Yard Breaststroke

1 Bastian, Drew JR Linsly-AM 1:06.04

2 Bliss, Brandon SO Martins Ferry 1:11.03

3 Gault, Michael JR STE 1:23.31

4 Hong, Ben JR Linsly-AM 1:34.86

5 He, Paco JR Linsly-AM 1:46.15

Event 21 Girls 400 Yard Freestyle Relay

1 Linsly-AM A 4:22.16

1) Gao, Carol FR 2) Nuckles-Polen, America SO 3) West, Carleigh FR 4) Scarpone, Eve SO

2 Martins Ferry A 4:32.45

1) Poludniak, Shelby SR 2) Ecker, Abbey SO 3) Phillips, Paige FR 4) Kalinski, Alyssa FR

3 STE A 4:47.35

1) Moio, Jade FR 2) Nehrbas, Annie JR 3) Vodvarka, Mary SO 4) Zimish, Allie SR

4 Linsly-AM B 5:12.08

1) Frazier, Frances SR 2) Wisvari-Weir, Taylor FR 3) Shumate, Lucretia FR 4) Muster, Danielle SR

5 STE B 5:13.31

1) Wickham, Justine JR 2) Walker, Alaina FR 3) Bauman, Emily SO 4) Lewis, Serena JR

Event 22 Boys 400 Yard Freestyle Relay

1 Linsly-AM A 3:59.71

1) Kelly, Colin JR 2) Spurrier, Zachariah JR 3) Boyd, Reese SO 4) Bastian, Drew JR

2 STE A 4:10.40

1) Isla, Alex JR 2) Gault, Michael JR 3) Jackson, Josh JR 4) Pinkerton, Dylan JR

3 Martins Ferry A 4:44.56

1) Bliss, Brandon SO 2) Brown, Chris SO 3) Singhaus, Thomas FR 4) Meigh, Alex SO

4 STE B 4:44.97

1) Alston, Albert SR 2) Stoutz, Philip JR 3) Rosaschi, Michael SR 4) Jackson, Calvin FR

5 Linsly-AM B 6:08.08

1) Lybarger, Sam JR 2) Targosky, Robert FR 3) Hong, Ben JR 4) Maysonet, Manuel SO

Tuesday

Girls

Martins Ferry 49, Barnesville 43, Edison 2

Boys

Martins Ferry 33, Edison 32, Barnesville 20

Event 1 Girls 200 Yard Medley Relay

1 Martins Ferry High School A 2:20.75 2:14.00 6

1) Poludniak, Shelby 2) Kalinski, Alyssa 3) Fogle, Tara 4) Phillips, Paige

2 Barnesville High School A 2:18.86 2:14.51 3

1) Blattler, Carolyn 2) Wells, Shelby 3) Castello, Kasi 4) Gordon, Myka

3 Barnesville High School B 2:18.56 2:16.56 1

1) Jones, Olivia 2) Starr, Alexis 3) McMillen, Abbey 4) Moore, Alexis

4 Barnesville High School C 2:33.20 x2:32.73

1) Vogler, Alexis 2) Boehme, Joy 3) Marovich, Alexis 4) Cummings, Kiersten

5 Edison Swim Team-OH A 2:51.38 2:46.65

1) Jenkins, Chelsea 2) McConnell, Maddi 18 3) Berdanelli, Madison 4) Everly, Paige 15

Event 2 Boys 200 Yard Medley Relay

1 Edison Swim Team-OH A 2:15.75 2:14.03 6

1) Sinicropi, Mitchell 2) Sinicropi, Armando 17 3) Coppa, Matt 18 4) Rose, Chad 18

2 Barnesville High School A 2:28.58 2:24.95 3

1) Sakano, Dec 2) Davidson, Brandon 3) Kitatit, Max 4) Aldridge, Justin

Event 3 Girls 200 Yard Freestyle

1 Ecker, Abbey Martins Ferry High School 2:25.00 2:28.18 4

2 Blattler, Carolyn Barnesville High School 2:23.40 2:34.19 3

3 Ritts, Megan Martins Ferry High School 2:44.00 2:45.00 1

Event 4 Boys 200 Yard Freestyle

1 Bliss, Brandon Martins Ferry High School NT 2:29.89 4

2 Rose, Chad 18 Edison Swim Team-OH 2:59.09 2:56.16 3

Event 5 Girls 200 Yard IM

1 Poludniak, Shelby Martins Ferry High School 2:48.52 2:52.06 4

2 Phillips, Paige Martins Ferry High School 3:20.30 3:23.89 3

3 Filia, Crystal Edison Swim Team-OH 3:55.87 3:55.49 1

4 Berdanelli, Madison Edison Swim Team-OH 4:08.62 4:03.40

Event 6 Boys 200 Yard IM

1 Kosegy, Chris Edison Swim Team-OH 3:17.06 3:07.59 4

2 Sinicropi, Mitchell Edison Swim Team-OH 3:21.00 3:14.96 3

3 Brown, Chris Martins Ferry High School 3:46.52 3:51.57 1

Event 7 Girls 50 Yard Freestyle

1 Castello, Kasi Barnesville High School 28.18 28.01 4

2 Gordon, Myka Barnesville High School 28.83 29.61 3

3 Blattler, Carolyn Barnesville High School 29.40 x30.20

4 McMillen, Abbey Barnesville High School 30.40 x30.80

5 Jenkins, Chelsea Edison Swim Team-OH 33.49 32.19 1

Event 8 Boys 50 Yard Freestyle

1 Davidson, Brandon Barnesville High School 25.27 26.15 4

2 Sakano, Dec Barnesville High School 29.03 28.13 3

3 Singhaus, Thomas Martins Ferry High School 32.33 31.26 1

4 Aldridge, Justin Barnesville High School 32.75 x32.17

*5 Kosegy, Chris Edison Swim Team-OH 32.94 33.52

*5 Kitatit, Max Barnesville High School 31.77 x33.52

Event 9 Girls 100 Yard Butterfly

1 Castello, Kasi Barnesville High School 1:12.11 1:11.68 4

2 Fogle, Tara Martins Ferry High School 1:15.18 1:14.98 3

3 Gordon, Myka Barnesville High School NT 1:24.46 1

4 Leonard, Macqel Martins Ferry High School NT 1:43.16

5 Filia, Crystal Edison Swim Team-OH 2:11.94 2:06.68

6 Berdanelli, Madison Edison Swim Team-OH 2:07.53 2:07.69

Event 10 Boys 100 Yard Butterfly

1 Bliss, Brandon Martins Ferry High School 1:09.00 1:11.29 4

2 Coppa, Matt 18 Edison Swim Team-OH 1:29.38 1:35.68 3

Event 11 Girls 100 Yard Freestyle

1 Kalinski, Alyssa Martins Ferry High School 59.25 59.04 4

2 Wells, Shelby Barnesville High School 1:06.99 1:09.01 3

3 Phillips, Paige Martins Ferry High School 1:12.06 1:12.87 1

4 McConnell, Maddi 18 Edison Swim Team-OH 1:12.66 1:13.31

5 Gallaway, Emily Barnesville High School NT 1:15.77

Event 12 Boys 100 Yard Freestyle

1 Davidson, Brandon Barnesville High School 58.13 1:00.37 4

2 Sakano, Dec Barnesville High School 1:04.54 1:06.31 3

3 Coppa, Matt 18 Edison Swim Team-OH NT 1:14.70 1

4 Brown, Chris Martins Ferry High School 1:16.19 1:17.56

5 Aldridge, Justin Barnesville High School 1:18.22 x1:20.35

6 Kitatit, Max Barnesville High School 1:17.97 x1:21.82

Event 13 Girls 500 Yard Freestyle

1 Ecker, Abbey Martins Ferry High School 7:15.00 6:45.25 4

2 Jones, Olivia Barnesville High School NT 7:15.65 3

3 Ritts, Megan Martins Ferry High School 7:35.00 7:34.43 1

4 Everly, Paige 15 Edison Swim Team-OH 8:08.32 8:04.70

5 Christman, Mallory Barnesville High School 8:01.24 8:09.50

Event 14 Boys 500 Yard Freestyle

1 Meigh, Alex Martins Ferry High School NT 6:35.58 4

2 Sinicropi, Armando 17 Edison Swim Team-OH 6:54.38 6:58.66 3

3 Sinicropi, Mitchell Edison Swim Team-OH 8:04.47 7:43.10 1

Event 15 Girls 200 Yard Freestyle Relay

1 Barnesville High School C 2:18.13 1:58.64 6

1) Burkhart, Samantha 2) Gallaway, Emily 3) Christman, Mallory 4) Clouse, Karleigh

2 Barnesville High School A 1:55.88 1:58.72 3

1) Blattler, Carolyn 2) Jones, Olivia 3) Gordon, Myka 4) Castello, Kasi

3 Barnesville High School B 2:01.75 x2:02.34

1) McMillen, Abbey 2) Moore, Alexis 3) Starr, Alexis 4) Wells, Shelby

4 Martins Ferry High School A NT 2:04.61 1

1) Poludniak, Shelby 2) Ritts, Megan 3) Phillips, Paige 4) Ecker, Abbey

5 Barnesville High School D 2:23.21 x2:19.54

1) Boehme, Joy 2) Marovich, Alexis 3) Jefferis, Vanessa 4) Rienerth, Dana

6 Edison Swim Team-OH A 2:25.44 2:28.60

1) Jenkins, Chelsea 2) Berdanelli, Madison 3) Everly, Paige 15 4) McConnell, Maddi 18

Event 16 Boys 200 Yard Freestyle Relay

1 Martins Ferry High School A 1:59.56 1:58.00 6

1) Bliss, Brandon 2) Brown, Chris 3) Singhaus, Thomas 4) Meigh, Alex

2 Barnesville High School A 1:58.82 2:00.29 3

1) Sakano, Dec 2) Aldridge, Justin 3) Kitatit, Max 4) Davidson, Brandon

3 Edison Swim Team-OH A 2:00.03 2:01.15 1

1) Coppa, Matt 18 2) Rose, Chad 18 3) Kosegy, Chris 4) Sinicropi, Armando 17

Event 17 Girls 100 Yard Backstroke

1 Fogle, Tara Martins Ferry High School 1:16.00 1:14.00 4

2 Poludniak, Shelby Martins Ferry High School 1:15.25 1:18.00 3

3 Moore, Alexis Barnesville High School 1:25.27 1:27.40 1

4 Jenkins, Chelsea Edison Swim Team-OH 1:31.70 1:31.20

5 Burkhart, Samantha Barnesville High School 1:34.02 1:31.29

6 Marovich, Alexis Barnesville High School NT x1:34.21

7 Clouse, Karleigh Barnesville High School 1:42.74 x1:35.34

8 Everly, Paige 15 Edison Swim Team-OH NT 1:36.20

Event 18 Boys 100 Yard Backstroke

1 Meigh, Alex Martins Ferry High School 1:17.68 1:20.00 4

2 Rose, Chad 18 Edison Swim Team-OH 1:38.15 1:42.93 3

Event 19 Girls 100 Yard Breaststroke

1 Kalinski, Alyssa Martins Ferry High School 1:17.00 1:17.45 4

2 Starr, Alexis Barnesville High School 1:23.12 1:23.36 3

3 Boehme, Joy Barnesville High School 1:27.41 1:28.21 1

4 McConnell, Maddi 18 Edison Swim Team-OH 1:34.85 1:40.00

5 Jefferis, Vanessa Barnesville High School 1:52.24 x1:50.94

6 Reynard, Sara Barnesville High School 1:48.96 x1:51.88

Event 20 Boys 100 Yard Breaststroke

1 Sinicropi, Armando 17 Edison Swim Team-OH 1:17.35 1:19.70 4

2 Singhaus, Thomas Martins Ferry High School 1:29.12 1:27.35 3

Event 21 Girls 400 Yard Freestyle Relay

1 Martins Ferry High School A 4:28.39 4:25.65 6

1) Fogle, Tara 2) Ecker, Abbey 3) Ritts, Megan 4) Kalinski, Alyssa

2 Barnesville High School A 4:23.43 4:44.94 3

1) Jones, Olivia 2) McMillen, Abbey 3) Starr, Alexis 4) Wells, Shelby

3 Barnesville High School B 4:38.57 5:22.41 1

1) Moore, Alexis 2) Marovich, Alexis 3) Cummings, Kiersten 4) Vogler, Alexis

4 Barnesville High School C 4:48.65 x5:54.00

1) Burkhart, Samantha 2) Froehlich, Lexi 3) Stewart, Rachel 4) Christman, Mallory

Event 22 Boys 400 Yard Freestyle Relay

1 Martins Ferry High School A 4:41.75 4:46.12 6

1) Bliss, Brandon 2) Brown, Chris 3) Singhaus, Thomas 4) Meigh, Alex

High school swimming

Girls standings

1. Brooke 138, 2. Catholic Central 112, 3. Weir High 55

Boys standings

1. Brooke 117, 2. Catholic Central 109, 3. 45

Event 1 Girls 200 Yard Medley Relay

1 STCC-OH A 2:14.91 14

2 BRK-WV A 2:15.53 10

3 BRK-WV B 2:24.04 8

4 WEIR-WV A 2:29.09 6

5 STCC-OH B 2:34.53 4

6 WEIR-WV B 2:58.85 2

Event 2 Boys 200 Yard Medley Relay

1 BRK-WV A 1:57.87 14

2 STCC-OH A 2:04.63 10

3 BRK-WV B 2:21.65 8

4 STCC-OH B 2:34.18 6

Event 3 Girls 200 Yard Freestyle

1 Wayne, Jessie JR BRK-WV 2:20.21 7

2 McAllister, Mya SO BRK-WV 2:39.61 5

3 White, Abby JR WEIR-WV 2:42.84 4

4 Olszewski, Virginia FR STCC-OH 2:43.01 3

5 Chronister, Alana SR STCC-OH 2:46.04 2

6 Milewsky, Alex SR STCC-OH x2:55.54

Event 4 Boys 200 Yard Freestyle

1 Lee, Anthony SR STCC-OH 2:06.81 7

2 Harrick, James SR BRK-WV 2:08.53 5

3 Schlich, Joey FR STCC-OH 2:16.36 4

4 Konnovitch, Brandon SO WEIR-WV 2:23.05 3

5 Ansell, Devon SR BRK-WV 2:24.91 2

6 Melvin, Logan SR WEIR-WV 2:46.05 1

Event 5 Girls 200 Yard IM

1 Gulan, Maddie SR STCC-OH 2:42.20 7

2 Caparros, Leah FR BRK-WV 2:42.52 5

3 Derda, Sarah SR STCC-OH 2:56.12 4

4 Budik, Margaret JR WEIR-WV 2:56.43 3

5 Lombardi, Maria FR BRK-WV 3:01.34 2

Event 6 Boys 200 Yard IM

1 Rosso, Dante JR BRK-WV 2:20.84 7

2 Wilson, Alex SR BRK-WV 2:30.33 5

3 Virtue, Tyler FR WEIR-WV 2:51.61 4

4 Milewsky, Andrew SO STCC-OH 3:04.08 3

Event 7 Girls 50 Yard Freestyle

1 Zopp, Morgan SO BRK-WV 29.55 7

2 Kakascik, Kara SO STCC-OH 31.11 5

3 Irey, Natalie JR BRK-WV 31.68 4

4 Altomare, Francesca JR WEIR-WV 33.06 3

5 Brown, Jasmyn SO BRK-WV x34.18

6 Mastrianni, Alexis SO STCC-OH 36.37 2

7 Balog, Carly SO BRK-WV x36.69

8 Chronister, Kylie SO STCC-OH x37.80

9 Chronister, Bridget SO STCC-OH x39.19

10 Wallace, Abby FR WEIR-WV 40.38 1

11 Bennett, Katie FR WEIR-WV x41.31

12 Hayes, Samantha SR WEIR-WV x43.89

Event 8 Boys 50 Yard Freestyle

1 Lee, Anthony SR STCC-OH 25.60 7

2 Heilman, Jakob JR BRK-WV 27.36 5

3 Bensur, Joshua SO STCC-OH 28.09 4

4 Konnovitch, Brandon SO WEIR-WV 28.20 3

5 Walker, Aaron JR BRK-WV 28.95 2

Event 9 Girls 100 Yard Butterfly

1 Czesztyicki, Emiley SR BRK-WV 1:09.59 7

2 Woodstuff, Michelle SR BRK-WV 1:18.25 5

3 Olszewski, Virginia FR STCC-OH 1:32.57 4

4 Daniel, Carla JR STCC-OH 1:35.24 3

5 Cimperman, Genevieve JR WEIR-WV 1:42.47 2

6 Thermes, Emily FR WEIR-WV 1:46.02 1

Event 10 Boys 100 Yard Butterfly

1 Rosso, Dante JR BRK-WV 1:04.27 7

2 Thompson, Brien SR STCC-OH 1:07.71 5

3 Woods, Noah SR WEIR-WV 1:16.90 4

4 Slavik, Kristian SO BRK-WV 1:16.92 3

5 Milewsky, Andrew SO STCC-OH 1:28.48 2

6 Hunt, Logan SR STCC-OH x1:32.62

Event 11 Girls 100 Yard Freestyle

1 Vosteen, Moriah SR STCC-OH 1:02.72 7

2 Brezny, Jennifer JR BRK-WV 1:05.65 5

3 Zopp, Morgan SO BRK-WV 1:08.01 4

4 Altobell, Christina JR BRK-WV x1:14.48

5 Ingram, Raelynn FR WEIR-WV 1:16.13 3

6 Pauls, Hannah SR BRK-WV x1:17.50

7 Milewsky, Alex SR STCC-OH 1:17.71 2

8 Mastrianni, Alexis SO STCC-OH x1:22.54

9 Chronister, Kylie SO STCC-OH x1:24.13

10 Babinchak, Mary FR WEIR-WV 1:24.91 1

11 Douglass, Abigail FR WEIR-WV x1:32.00

12 Hayes, Samantha SR WEIR-WV x1:41.78

Event 12 Boys 100 Yard Freestyle

1 Arai, Jacob SR STCC-OH 58.31 7

2 Heilman, Jakob JR BRK-WV 1:06.34 5

3 Bensur, Joshua SO STCC-OH 1:06.95 4

4 Melvin, Logan SR WEIR-WV 1:12.28 3

5 Gupta, Paraag JR BRK-WV 1:12.34 2

Event 13 Girls 500 Yard Freestyle

1 Wayne, Jessie JR BRK-WV 6:11.05 7

2 Wood, Jordan SO STCC-OH 6:56.42 5

3 White, Abby JR WEIR-WV 7:06.21 4

4 McAllister, Mya SO BRK-WV 7:24.45 3

5 Daniel, Carla JR STCC-OH 8:12.74 2

6 Chronister, Bridget SO STCC-OH x8:34.67

Event 14 Boys 500 Yard Freestyle

1 Thompson, Brien SR STCC-OH 6:17.30 7

2 Ansell, Devon SR BRK-WV 6:36.25 5

3 Flores, Noah SO STCC-OH 6:59.73 4

4 Gupta, Paraag JR BRK-WV 7:45.51 3

Event 15 Girls 200 Yard Freestyle Relay

1 BRK-WV A 2:01.20 14

2 STCC-OH A 2:07.00 10

3 BRK-WV B 2:09.98 8

4 WEIR-WV A 2:17.80 6

5 STCC-OH B 2:22.85 4

6 WEIR-WV B 2:44.61 2

Event 16 Boys 200 Yard Freestyle Relay

1 STCC-OH A 1:46.21 14

2 BRK-WV A 1:46.45 10

3 WEIR-WV A 1:58.10 8

4 BRK-WV B 1:59.39 6

Event 17 Girls 100 Yard Backstroke

1 Gulan, Maddie SR STCC-OH 1:10.09 7

2 Brezny, Jennifer JR BRK-WV 1:16.16 5

3 Woodstuff, Michelle SR BRK-WV 1:16.23 4

4 Vosteen, Moriah SR STCC-OH 1:16.59 3

5 Cimperman, Genevieve JR WEIR-WV 1:21.09 2

6 Beatty, Georgia FR WEIR-WV 1:31.87 1

Event 18 Boys 100 Yard Backstroke

1 Harrick, James SR BRK-WV 1:09.65 7

2 Arai, Jacob SR STCC-OH 1:09.87 5

3 Slavik, Kristian SO BRK-WV 1:24.79 4

4 Flores, Noah SO STCC-OH 1:27.26 3

5 Hardisty, David SR BRK-WV x1:45.65

Event 19 Girls 100 Yard Breaststroke

1 Czesztyicki, Emiley SR BRK-WV 1:24.78 7

2 Budik, Margaret JR WEIR-WV 1:27.76 5

3 Ward, Hanna JR STCC-OH 1:28.48 4

4 Bilak, Kaitlyn SO BRK-WV 1:35.31 3

5 Kakascik, Kara SO STCC-OH 1:35.57 2

6 Altomare, Francesca JR WEIR-WV 1:43.42 1

Event 20 Boys 100 Yard Breaststroke

1 Wilson, Alex SR BRK-WV 1:11.78 7

2 Woods, Noah SR WEIR-WV 1:14.46 5

3 Virtue, Tyler FR WEIR-WV 1:21.34 4

4 Hunt, Logan SR STCC-OH 1:28.16 3

5 Lombardi, Mario JR BRK-WV 1:32.29 2

Event 21 Girls 400 Yard Freestyle Relay

1 STCC-OH A 4:33.24 14

2 BRK-WV B 4:50.68 10

3 BRK-WV A 4:56.37 8

4 WEIR-WV A 5:11.28 6

5 STCC-OH B 5:17.32 4

6 WEIR-WV B 6:28.90 2

Event 22 Boys 400 Yard Freestyle Relay

1 STCC-OH A 4:29.20 14

2 WEIR-WV A 4:30.95 10

High school swimming

Girls

Brooke 93, St.Clairsville 76

Boys

St.Clairsville 81, Brooke 68

Event 1 Girls 200 Yard Medley Relay

1 SCL A 2:11.76 8

1) Fasola, Alaina SR 2) Falcone, Carly SR 3) Vera, Hanna SO 4) Banks, Delainey SO

2 BRK-WV A 2:14.54 4

1) Brezny, Jennifer JR 2) Lombardi, Maria FR 3) Czesztyicki, Emiley SR 4) Zopp, Morgan SO

3 BRK-WV B 2:27.78 2

1) Woodstuff, Michelle SR 2) Bilak, Kaitlyn SO 3) Caparros, Leah FR 4) Irey, Natalie JR

4 BRK-WV C x2:46.51

1) Pauls, Hannah SR 2) Balog, Carly SO 3) Altobell, Christina JR 4) McAllister, Mya SO

Event 2 Boys 200 Yard Medley Relay

1 SCL A 1:54.46 8

1) Clark, Quentin JR 2) Eaton, Michael SR 3) Krone, Dylan FR 4) Blackwell, Christopher SO

2 BRK-WV A 1:58.56 4

1) Harrick, James SR 2) Wilson, Alex SR 3) Rosso, Dante JR 4) Ansell, Devon SR

3 BRK-WV B 2:24.84 2

1) Heilman, Jakob JR 2) Lombardi, Mario JR 3) Slavik, Kristian SO 4) Walker, Aaron JR

Event 3 Girls 200 Yard Freestyle

1 Fasola, Alaina SR SCL 2:13.27 6

2 Wayne, Jessie JR BRK-WV 2:16.55 4

3 Holtsclaw, Sarah SR SCL 2:39.85 3

4 McAllister, Mya SO BRK-WV 2:48.50 2

5 Fasola, Megan FR SCL 2:51.20 1

6 Brown, Jasmyn SO BRK-WV 3:01.84

Event 4 Boys 200 Yard Freestyle

1 Eaton, Michael SR SCL 1:57.18 6

2 Krone, Dylan FR SCL 2:21.04 4

3 Wilson, Alex SR BRK-WV 2:29.07 3

4 Lewis, Haydn SO SCL 2:35.04 2

5 Ansell, Devon SR BRK-WV 2:35.76 1

6 Beaman, Chris JR BRK-WV 2:40.46

Event 5 Girls 200 Yard IM

1 Banks, Delainey SO SCL 2:39.00 6

2 Caparros, Leah FR BRK-WV 2:47.81 4

3 Coutz, Sierra SO SCL 3:09.45 3

4 Altobell, Christina JR BRK-WV 3:15.87 2

5 Balog, Carly SO BRK-WV 3:31.39 1

Event 6 Boys 200 Yard IM

1 Beck, DJ JR SCL 2:19.63 6

2 Rosso, Dante JR BRK-WV 2:20.14 4

Event 7 Girls 50 Yard Freestyle

1 Zopp, Morgan SO BRK-WV 29.18 6

2 Irey, Natalie JR BRK-WV 31.14 4

3 Bohach, Zina SO SCL 31.65 3

4 McAllister, Mya SO BRK-WV 34.20 2

5 Baldwin, Faith SR SCL 38.78 1

Event 8 Boys 50 Yard Freestyle

1 Clark, Quentin JR SCL 25.45 6

2 Heilman, Jakob JR BRK-WV 28.43 4

3 Walker, Aaron JR BRK-WV 28.44 3

4 Wiethe, Chase SO SCL 31.81 2

5 Beaman, Chris JR BRK-WV 31.94 1

Event 9 Girls 100 Yard Butterfly

1 Czesztyicki, Emiley SR BRK-WV 1:09.19 6

2 Falcone, Carly SR SCL 1:12.65 4

3 Woodstuff, Michelle SR BRK-WV 1:18.69 3

4 Vera, Hanna SO SCL 1:22.62 2

5 Altobell, Christina JR BRK-WV 1:33.40 1

Event 10 Boys 100 Yard Butterfly

1 Beck, DJ JR SCL 1:02.15 6

2 Rosso, Dante JR BRK-WV 1:03.67 4

Event 11 Girls 100 Yard Freestyle

1 Fasola, Alaina SR SCL 59.57 6

2 Zopp, Morgan SO BRK-WV 1:06.13 4

3 Pauls, Hannah SR BRK-WV 1:19.77 3

4 Fasola, Megan FR SCL 1:20.11 2

5 Bilak, Kaitlyn SO BRK-WV 1:24.78 1

6 Baldwin, Faith SR SCL 1:31.86

Event 12 Boys 100 Yard Freestyle

1 Harrick, James SR BRK-WV 57.14 6

2 Lewis, Haydn SO SCL 1:08.03 4

3 Heilman, Jakob JR BRK-WV 1:08.18 3

4 Wiethe, Chase SO SCL 1:19.59 2

5 Hardisty, David SR BRK-WV 1:25.24 1

Event 13 Girls 500 Yard Freestyle

1 Wayne, Jessie JR BRK-WV 6:01.52 6

2 Brezny, Jennifer JR BRK-WV 6:49.10 4

3 Bohach, Zina SO SCL 7:09.47 3

4 Holtsclaw, Sarah SR SCL 7:21.65 2

Event 14 Boys 500 Yard Freestyle

1 Eaton, Michael SR SCL 5:29.11 6

2 Blackwell, Christopher SO SCL 6:29.60 4

3 Ansell, Devon SR BRK-WV 7:01.05 3

Event 15 Girls 200 Yard Freestyle Relay

1 SCL A 1:56.74 8

1) Falcone, Carly SR 2) Vera, Hanna SO 3) Banks, Delainey SO 4) Fasola, Alaina SR

2 BRK-WV A 2:02.69 4

1) Zopp, Morgan SO 2) Irey, Natalie JR 3) Czesztyicki, Emiley SR 4) Wayne, Jessie JR

3 BRK-WV B 2:16.62 2

1) Brown, Jasmyn SO 2) Lombardi, Maria FR 3) McAllister, Mya SO 4) Caparros, Leah FR

4 SCL B 2:20.79

1) Fasola, Megan FR 2) Baldwin, Faith SR 3) Bohach, Zina SO 4) Holtsclaw, Sarah SR

5 BRK-WV C x2:32.02

1) Pelchuck, Victoria FR 2) Bilak, Kaitlyn SO 3) Balog, Carly SO 4) Wilson, Harley FR

Event 16 Boys 200 Yard Freestyle Relay

1 SCL A 1:46.23 8

1) Beck, DJ JR 2) Lewis, Haydn SO 3) Krone, Dylan FR 4) Eaton, Michael SR

2 BRK-WV A 1:49.17 4

1) Harrick, James SR 2) Heilman, Jakob JR 3) Ansell, Devon SR 4) Rosso, Dante JR

3 BRK-WV B 2:01.50 2

1) Beaman, Chris JR 2) Slavik, Kristian SO 3) Gupta, Paraag JR 4) Walker, Aaron JR

4 BRK-WV C x3:24.13

1) Gilham, Trey SR 2) Lombardi, Mario JR 3) Hardisty, David SR 4) Filippelli, Matteo SO

Event 17 Girls 100 Yard Backstroke

1 Brezny, Jennifer JR BRK-WV 1:14.94 6

2 Banks, Delainey SO SCL 1:15.68 4

3 Woodstuff, Michelle SR BRK-WV 1:16.09 3

4 Coutz, Sierra SO SCL 1:27.11 2

5 Pauls, Hannah SR BRK-WV 1:30.82 1

Event 18 Boys 100 Yard Backstroke

1 Blackwell, Christopher SO SCL 1:15.26 6

2 Slavik, Kristian SO BRK-WV 1:23.15 4

3 Hardisty, David SR BRK-WV 1:49.28 3

Event 19 Girls 100 Yard Breaststroke

1 Falcone, Carly SR SCL 1:19.15 6

2 Czesztyicki, Emiley SR BRK-WV 1:27.15 4

3 Lombardi, Maria FR BRK-WV 1:27.39 3

4 Vera, Hanna SO SCL 1:33.17 2

5 Bilak, Kaitlyn SO BRK-WV 1:36.91 1

Event 20 Boys 100 Yard Breaststroke

1 Harrick, James SR BRK-WV 1:12.92 6

2 Wilson, Alex SR BRK-WV 1:13.18 4

3 Clark, Quentin JR SCL 1:15.94 3

4 Lombardi, Mario JR BRK-WV 1:39.29 2

Event 21 Girls 400 Yard Freestyle Relay

1 BRK-WV A 4:51.54 8

1) Woodstuff, Michelle SR 2) Caparros, Leah FR 3) Brezny, Jennifer JR 4) Wayne, Jessie JR

2 SCL A 5:05.86 4

1) Bohach, Zina SO 2) Coutz, Sierra SO 3) Fasola, Megan FR 4) Holtsclaw, Sarah SR

3 BRK-WV B 5:18.41 2

1) Lombardi, Maria FR 2) Pauls, Hannah SR 3) Irey, Natalie JR 4) Brown, Jasmyn SO

4 BRK-WV C x5:42.34

1) Altobell, Christina JR 2) Balog, Carly SO 3) Wilson, Harley FR 4) Pelchuck, Victoria FR

Event 22 Boys 400 Yard Freestyle Relay

1 SCL A 4:08.18 8

1) Krone, Dylan FR 2) Blackwell, Christopher SO 3) Clark, Quentin JR 4) Beck, DJ JR

2 BRK-WV A 4:48.36 4

1) Beaman, Chris JR 2) Wilson, Alex SR 3) Walker, Aaron JR 4) Gupta, Paraag JR

High school swimming

Girls

Brooke 85, Martins Ferry 69

Boys

Brooke 106, Martins Ferry 44

Event 1 Girls 200 Yard Medley Relay

1 MFER A 2:11.79 8

1) Poludniak, Shelby SR 2) Kalinski, Alyssa FR 3) Fogle, Tara SO 4) Ritts, Megan FR

2 BRK-WV A 2:21.40 4

1) Brezny, Jennifer JR 2) Lombardi, Maria FR 3) Caparros, Leah FR 4) Zopp, Morgan SO

3 BRK-WV B 2:29.32 2

1) Woodstuff, Michelle SR 2) Bilak, Kaitlyn SO 3) Barnhart, Eve JR 4) Irey, Natalie JR

4 BRK-WV C x2:58.76

1) Pauls, Hannah SR 2) Balog, Carly SO 3) Pelchuck, Victoria FR 4) McAllister, Mya SO

Event 2 Boys 200 Yard Medley Relay

1 BRK-WV A 2:03.70 8

1) Harrick, James SR 2) Wilson, Alex SR 3) Rosso, Dante JR 4) Heilman, Jakob JR

2 BRK-WV B 2:22.41 4

1) Ansell, Devon SR 2) Lombardi, Mario JR 3) Slavik, Kristian SO 4) Walker, Aaron JR

Event 3 Girls 200 Yard Freestyle

1 Wayne, Jessie JR BRK-WV 2:19.53 6

2 Ecker, Abbey SO MFER 2:24.70 4

3 Phillips, Paige FR MFER 2:42.22 3

4 Pauls, Hannah SR BRK-WV 2:57.53 2

5 Balog, Carly SO BRK-WV 3:18.60 1

Event 4 Boys 200 Yard Freestyle

1 Bliss, Brandon SO MFER 2:07.16 6

2 Ansell, Devon SR BRK-WV 2:29.17 4

3 Gupta, Paraag JR BRK-WV 2:42.04 3

4 Hardisty, David SR BRK-WV 3:20.02 2

Event 5 Girls 200 Yard IM

1 Fogle, Tara SO MFER 2:44.59 6

2 Caparros, Leah FR BRK-WV 2:48.32 4

3 Barnhart, Eve JR BRK-WV 3:01.34 3

4 Irey, Natalie JR BRK-WV 3:20.43 2

Event 6 Boys 200 Yard IM

1 Rosso, Dante JR BRK-WV 2:25.64 6

2 Harrick, James SR BRK-WV 2:26.16 4

3 Wilson, Alex SR BRK-WV 2:38.14 3

4 Brown, Chris SO MFER 3:51.13 2

Event 7 Girls 50 Yard Freestyle

1 Zopp, Morgan SO BRK-WV 29.57 6

2 Brown, Jasmyn SO BRK-WV 35.53 4

3 Leonard, Macqel SO MFER 36.47 3

Event 8 Boys 50 Yard Freestyle

1 Heilman, Jakob JR BRK-WV 27.86 6

2 Walker, Aaron JR BRK-WV 29.04 4

3 Beaman, Chris JR BRK-WV 30.30 3

4 Singhaus, Thomas FR MFER 32.33 2

Event 9 Girls 100 Yard Butterfly

1 Kalinski, Alyssa FR MFER 1:07.02 6

2 Woodstuff, Michelle SR BRK-WV 1:17.13 4

Event 10 Boys 100 Yard Butterfly

1 Rosso, Dante JR BRK-WV 1:06.09 6

2 Meigh, Alex SO MFER 1:18.68 4

3 Slavik, Kristian SO BRK-WV 1:19.37 3

Event 11 Girls 100 Yard Freestyle

1 Brezny, Jennifer JR BRK-WV 1:07.35 6

2 Zopp, Morgan SO BRK-WV 1:08.41 4

3 Ritts, Megan FR MFER 1:11.62 3

4 Barnhart, Eve JR BRK-WV 1:17.38 2

5 Leonard, Macqel SO MFER 1:24.69 1

Event 12 Boys 100 Yard Freestyle

1 Gupta, Paraag JR BRK-WV 1:09.02 6

2 Beaman, Chris JR BRK-WV 1:10.09 4

3 Gilham, Trey SR BRK-WV 1:21.82 3

4 Brown, Chris SO MFER 1:27.38 2

Event 13 Girls 500 Yard Freestyle

1 Wayne, Jessie JR BRK-WV 6:06.66 6

2 Phillips, Paige FR MFER 7:29.95 4

3 McAllister, Mya SO BRK-WV 7:41.67 3

Event 14 Boys 500 Yard Freestyle

1 Bliss, Brandon SO MFER 5:46.24 6

2 Harrick, James SR BRK-WV 6:05.74 4

3 Ansell, Devon SR BRK-WV 7:08.97 3

Event 15 Girls 200 Yard Freestyle Relay

1 MFER A 2:05.22 8

1) Poludniak, Shelby SR 2) Phillips, Paige FR 3) Ritts, Megan FR 4) Ecker, Abbey SO

2 BRK-WV A 2:05.63 4

1) Zopp, Morgan SO 2) Barnhart, Eve JR 3) Brezny, Jennifer JR 4) Wayne, Jessie JR

3 BRK-WV B 2:19.47 2

1) Caparros, Leah FR 2) Lombardi, Maria FR 3) McAllister, Mya SO 4) Irey, Natalie JR

4 BRK-WV C x2:32.46

1) Pelchuck, Victoria FR 2) Bilak, Kaitlyn SO 3) Balog, Carly SO 4) Brown, Jasmyn SO

Event 16 Boys 200 Yard Freestyle Relay

1 BRK-WV A 1:52.62 8

1) Harrick, James SR 2) Ansell, Devon SR 3) Heilman, Jakob JR 4) Rosso, Dante JR

2 MFER A 2:02.03 4

1) Meigh, Alex SO 2) Singhaus, Thomas FR 3) Brown, Chris SO 4) Bliss, Brandon SO

3 BRK-WV B 2:04.36 2

1) Beaman, Chris JR 2) Slavik, Kristian SO 3) Gupta, Paraag JR 4) Walker, Aaron JR

Event 17 Girls 100 Yard Backstroke

1 Fogle, Tara SO MFER 1:15.02 6

2 Woodstuff, Michelle SR BRK-WV 1:15.85 4

3 Ecker, Abbey SO MFER 1:17.49 3

4 Pauls, Hannah SR BRK-WV 1:29.71 2

5 Pelchuck, Victoria FR BRK-WV 1:53.13 1

Event 18 Boys 100 Yard Backstroke

1 Meigh, Alex SO MFER 1:17.75 6

2 Slavik, Kristian SO BRK-WV 1:21.88 4

3 Hardisty, David SR BRK-WV 1:59.95 3

Event 19 Girls 100 Yard Breaststroke

1 Kalinski, Alyssa FR MFER 1:17.95 6

2 Lombardi, Maria FR BRK-WV 1:27.92 4

3 Bilak, Kaitlyn SO BRK-WV 1:40.63 3

Event 20 Boys 100 Yard Breaststroke

1 Wilson, Alex SR BRK-WV 1:13.81 6

2 Singhaus, Thomas FR MFER 1:30.13 4

3 Lombardi, Mario JR BRK-WV 1:36.93 3

Event 21 Girls 400 Yard Freestyle Relay

1 MFER A 4:25.06 8

1) Poludniak, Shelby SR 2) Ecker, Abbey SO 3) Fogle, Tara SO 4) Kalinski, Alyssa FR

2 BRK-WV A 4:46.40 4

1) Woodstuff, Michelle SR 2) Caparros, Leah FR 3) Brezny, Jennifer JR 4) Wayne, Jessie JR

3 BRK-WV B 5:17.21 2

1) Irey, Natalie JR 2) Lombardi, Maria FR 3) Brown, Jasmyn SO 4) McAllister, Mya SO

Event 22 Boys 400 Yard Freestyle Relay

1 MFER A 4:49.28 8

1) Meigh, Alex SO 2) Brown, Chris SO 3) Singhaus, Thomas FR 4) Bliss, Brandon SO

2 BRK-WV A 5:14.71 4

1) Gupta, Paraag JR 2) Walker, Aaron JR 3) Beaman, Chris JR 4) Heilman, Jakob JR