High school swimming

Brooke Winter Invitational

Girls

Parkersburg 132, Parkersburg South 59, Buckhannon Upshur 58, Brooke 49, Wheeling Central 42, Williamstown 30, John Marshall 28, South Charleston 7, Weir 1

Boys

Parkersburg 127, Parkersburg South 115, Brooke 49, John Marshall 46, Buckhannon Upshur 43, Wheeling Central 20, North Marion 4, Weir 2

Event 1 Girls 200 Yard Medley Relay

1 BUHS-WV A 2:04.60 16

1) Miller, Maggie JR 2) Loughney, Patricia JR 3) Williams, Haley SO 4) Nanners, Maddie JR

2 PKHS-WV A 2:04.78 12

1) Haislop, Lexi A SO 2) Wareheim, Hannah G SR 3) Foster, Tara C JR 4) Snider, Sarah M SO

3 PSHS-WV A 2:13.52 10

1) Kirk, Rachel SO 2) Gersper, Emily SO 3) Pasternak, Anna SR 4) Hesselrode, Ryan SR

4 BRK-WV A 2:15.31 8

1) Brezny, Jennifer JR 2) Lombardi, Maria FR 3) Czesztyicki, Emiley SR 4) Zopp, Morgan SO

5 WILL-WV A 2:18.31 6

1) Weppler, Kristianna 11 2) Dedrick, Savannha 11 3) Butler, Chelsey 11 4) Mossor, Shealee 12

6 PKHS-WV B 2:20.89 4

1) Cox, Gemma E FR 2) Jarvis, Brittany N SO 3) Cooley, Katie N SO 4) Maloney, Lauren B SO

7 BRK-WV B 2:25.24 2

1) Woodstuff, Michelle SR 2) Bilak, Kaitlyn SO 3) Caparros, Leah FR 4) Irey, Natalie JR

Event 2 Boys 200 Yard Medley Relay

1 PKHS-WV A 1:50.49 16

1) Burd, Nathan E FR 2) Cottrell, Stephen G JR 3) Snider, Sean M SR 4) Padden, Preston A SO

2 PSHS-WV A 1:52.91 12

1) Burton, Lane JR 2) DePergola, Garrett SR 3) Fink, Garrett SO 4) Bailey, Kinzie SO

3 BRK-WV A 2:00.29 10

1) Harrick, James SR 2) Wilson, Alex SR 3) Rosso, Dante JR 4) Walker, Aaron JR

4 BUHS-WV A 2:02.31 8

1) Wilson, Steven SR 2) Johnston, Corey SO 3) Rapking, Andrew SO 4) Arredondo, Servando JR

5 JMHS-WV A 2:03.48 6

1) Fox, Billy FR 2) Mull, Aaron SR 3) Weinschenker, Kyle SR 4) Cecil, Nick SO

6 PSHS-WV B 2:11.01 4

1) Starcher, Brady JR 2) Wilson, Devan FR 3) Lynn, Zach JR 4) Yanok, Drew FR

*8 WEIR-WV A 2:19.68

1) Konnovitch, Brandon SO 2) Virtue, Tyler FR 3) Woods, Noah SR 4) Melvin, Logan SR

Event 3 Girls 200 Yard Freestyle

1 Worrels, Jade SR JMHS-WV 2:07.15 8

2 Snider, Sarah M SO PKHS-WV 2:11.87 6

3 Loughney, Patricia JR BUHS-WV 2:14.62 5

4 Humpe, Jocie R JR WCCHS 2:15.30 4

5 Wayne, Jessie JR BRK-WV 2:18.33 3

6 Lowden, Emily JR PSHS-WV 2:28.58 2

7 Smith, Shannon SR BUHS-WV 2:29.70 1

8 Woodstuff, Michelle SR BRK-WV 2:31.36

Event 4 Boys 200 Yard Freestyle

1 Snider, Sean M SR PKHS-WV 1:52.32 8

2 Bailey, Kinzie SO PSHS-WV 1:58.39 6

3 Miller, Joe SR PSHS-WV 1:58.58 5

4 Harrick, James SR BRK-WV 2:07.06 4

5 Terosky, Jack C JR PKHS-WV 2:18.83 3

6 Ansell, Devon SR BRK-WV 2:22.93 2

7 Estep, Caleb SO WCCHS 2:23.91 1

Event 5 Girls 200 Yard IM

1 Miller, Maggie JR BUHS-WV 2:18.54 8

2 Collett, Claire E SR PKHS-WV 2:33.12 6

3 Gersper, Emily SO PSHS-WV 2:37.78 5

4 Cooley, Katie N SO PKHS-WV 2:45.58 4

5 Kirk, Rachel SO PSHS-WV 2:47.77 3

6 Caparros, Leah FR BRK-WV 2:48.67 2

7 Cox, Gemma E FR PKHS-WV 2:49.02 1

Event 6 Boys 200 Yard IM

1 Burd, Nathan E FR PKHS-WV 2:19.66 8

2 Mull, Aaron SR JMHS-WV 2:21.72 6

3 Rosso, Dante JR BRK-WV 2:22.05 5

4 Burton, Lane JR PSHS-WV 2:24.22 4

5 Weinschenker, Kyle SR JMHS-WV 2:39.40 3

6 Johnston, Corey SO BUHS-WV 2:42.58 2

7 Starcher, Brady JR PSHS-WV 2:43.93 1

Event 7 Girls 50 Yard Freestyle

1 Foster, Tara C JR PKHS-WV 27.06 8

2 Pasternak, Anna SR PSHS-WV 27.74 6

3 Grendel, Shelby N JR WCCHS 28.07 5

4 Dulaney, Lacey D JR PKHS-WV 28.53 4

5 Graley, Lauren L SR SCHS-WV 28.59 3

6 Hesselrode, Ryan SR PSHS-WV 29.74 2

7 Zopp, Morgan SO BRK-WV 29.85 1

Event 8 Boys 50 Yard Freestyle

1 Padden, Preston A SO PKHS-WV 23.17 8

2 Fink, Garrett SO PSHS-WV 23.29 6

3 Cheuvront, Nic M JR PKHS-WV 24.51 5

4 Lasure, Nicholas F SR WCCHS 25.14 4

5 Cecil, Nick SO JMHS-WV 25.41 3

6 Arredondo, Servando JR BUHS-WV 25.88 2

7 Clark, Evan JR PSHS-WV 25.95 1

Event 9 Girls 100 Yard Butterfly

1 Czesztyicki, Emiley SR BRK-WV 1:08.24 8

2 Wareheim, Hannah G SR PKHS-WV 1:09.38 6

3 Haislop, Lexi A SO PKHS-WV 1:18.62 5

4 Bosley, Mackenzie JR BUHS-WV 1:22.22 4

5 Cox, Gemma E FR PKHS-WV 1:27.80 3

6 Butler, Chelsey 11 WILL-WV 1:33.89 2

7 White, Abby JR WEIR-WV 1:34.25 1

8 Altobell, Christina JR BRK-WV 1:36.98

Event 10 Boys 100 Yard Butterfly

1 Fink, Garrett SO PSHS-WV 58.01 8

2 Kist, Anthony J SR PKHS-WV 1:02.97 6

3 Rosso, Dante JR BRK-WV 1:03.18 5

4 Cottrell, Stephen G JR PKHS-WV 1:03.79 4

5 Rapking, Andrew SO BUHS-WV 1:13.10 3

6 Oliphant, Quentin H FR PKHS-WV 1:15.03 2

7 Lynn, Zach JR PSHS-WV 1:16.28 1

Event 11 Girls 100 Yard Freestyle

1 Foster, Tara C JR PKHS-WV 59.19 8

2 Humpe, Jocie R JR WCCHS 1:01.27 6

3 Pasternak, Anna SR PSHS-WV 1:01.58 5

4 Loughney, Patricia JR BUHS-WV 1:01.95 4

5 Dulaney, Lacey D JR PKHS-WV 1:02.16 3

6 Weppler, Kristianna 11 WILL-WV 1:03.50 2

7 Graley, Lauren L SR SCHS-WV 1:03.57 1

Event 12 Boys 100 Yard Freestyle

1 Padden, Preston A SO PKHS-WV 49.59 8

2 Wilson, Steven SR BUHS-WV 54.43 6

3 Cheuvront, Nic M JR PKHS-WV 55.32 5

4 Arredondo, Servando JR BUHS-WV 58.23 4

5 Cecil, Nick SO JMHS-WV 58.25 3

6 Kist, Anthony J SR PKHS-WV 59.17 2

7 Clark, Evan JR PSHS-WV 59.36 1

Event 13 Girls 500 Yard Freestyle

1 Snider, Sarah M SO PKHS-WV 5:49.45 8

2 Wayne, Jessie JR BRK-WV 6:04.95 6

3 Mossor, Shealee 12 WILL-WV 6:45.40 5

4 Woodstuff, Michelle SR BRK-WV 6:46.05 4

5 DeBolt, Sarah 11 WILL-WV 6:54.44 3

6 Miller, Olivia SO PSHS-WV 6:56.43 2

7 Bare, Abby L SR SCHS-WV 7:08.22 1

Event 14 Boys 500 Yard Freestyle

1 Snider, Sean M SR PKHS-WV 5:13.24# 8

2 Miller, Joe SR PSHS-WV 5:23.13 6

3 Bailey, Kinzie SO PSHS-WV 5:28.69 5

4 Weinschenker, Kyle SR JMHS-WV 6:15.98 4

5 McGlynn, Andrew SO JMHS-WV 6:30.63 3

6 Terosky, Jack C JR PKHS-WV 6:39.29 2

7 Ansell, Devon SR BRK-WV 6:48.83 1

Event 15 Girls 200 Yard Freestyle Relay

1 PKHS-WV A 1:50.18 16

1) Collett, Claire E SR 2) Wareheim, Hannah G SR 3) Dulaney, Lacey D JR 4) Foster, Tara C JR

2 BUHS-WV A 1:54.61 12

1) Miller, Maggie JR 2) Loughney, Patricia JR 3) Williams, Haley SO 4) Nanners, Maddie JR

3 WCCHS A 2:03.52 10

1) Grendel, Shelby N JR 2) Hartzell, Lucy SO 3) Kirkpatrick, Megan M SR 4) Humpe, Jocie R JR

4 BRK-WV A 2:03.57 8

1) Zopp, Morgan SO 2) Brezny, Jennifer JR 3) Czesztyicki, Emiley SR 4) Wayne, Jessie JR

5 PSHS-WV A 2:03.59 6

1) Hesselrode, Ryan SR 2) Miller, Olivia SO 3) Pasternak, Laura SO 4) Lowden, Emily JR

6 JMHS-WV A 2:05.32 4

1) Yoho, Aleasha JR 2) Eddy, Alyssa JR 3) Woods, Kasey SO 4) Worrels, Jade SR

7 WILL-WV A 2:06.35 2

1) Butler, Chelsey 11 2) Erb, Elissa 09 3) DeBolt, Sarah 11 4) Weppler, Kristianna 11

Event 16 Boys 200 Yard Freestyle Relay

1 PSHS-WV A 1:42.97 16

1) DePergola, Garrett SR 2) Marion, Zach SR 3) Clark, Evan JR 4) Miller, Joe SR

2 PKHS-WV A 1:43.65 12

1) Cottrell, Stephen G JR 2) Terosky, Jack C JR 3) Kist, Anthony J SR 4) Cheuvront, Nic M JR

3 BUHS-WV A 1:44.23 10

1) Arredondo, Servando JR 2) Rapking, Andrew SO 3) Johnston, Corey SO 4) Wilson, Steven SR

4 BRK-WV A 1:46.66 8

1) Harrick, James SR 2) Ansell, Devon SR 3) Walker, Aaron JR 4) Rosso, Dante JR

5 WCCHS A 1:52.45 6

1) Estep, Caleb SO 2) Minor, Joey A JR 3) Teufel, Billy L JR 4) Lasure, Nicholas F SR

6 NMHS-WV A 1:53.58 4

1) Garrison, Levi SR 2) Colassesano, Anthony JR 3) Childs, Ryan SR 4) Hidalgo, Jerad SR

7 PSHS-WV B 1:54.87 2

1) Lynn, Zach JR 2) Lawson, Brandon FR 3) Wilson, Devan FR 4) Yanok, Drew FR

Event 17 Girls 100 Yard Backstroke

1 Miller, Maggie JR BUHS-WV 59.03# 8

2 Collett, Claire E SR PKHS-WV 1:09.17 6

3 Weppler, Kristianna 11 WILL-WV 1:11.72 5

4 Haislop, Lexi A SO PKHS-WV 1:13.43 4

5 Grendel, Shelby N JR WCCHS 1:14.44 3

6 Brezny, Jennifer JR BRK-WV 1:14.74 2

7 Kirk, Rachel SO PSHS-WV 1:15.76 1

Event 18 Boys 100 Yard Backstroke

1 Wilson, Steven SR BUHS-WV 59.30 8

2 Burd, Nathan E FR PKHS-WV 1:01.62 6

3 Burton, Lane JR PSHS-WV 1:05.12 5

4 Starcher, Brady JR PSHS-WV 1:14.36 4

5 Slavik, Kristian SO BRK-WV 1:21.22 3

6 Fox, Billy FR JMHS-WV 1:21.51 2

7 Carter, Benjamin D FR PKHS-WV 1:24.19 1

Event 19 Girls 100 Yard Breaststroke

1 Worrels, Jade SR JMHS-WV 1:11.45 8

2 Wareheim, Hannah G SR PKHS-WV 1:15.56 6

3 Gersper, Emily SO PSHS-WV 1:17.63 5

4 Kirkpatrick, Megan M SR WCCHS 1:24.68 4

5 Czesztyicki, Emiley SR BRK-WV 1:25.35 3

6 Simpson, Miranda L SO SCHS-WV 1:27.33 2

7 Dedrick, Savannha 11 WILL-WV 1:27.53 1

Event 20 Boys 100 Yard Breaststroke

1 Mull, Aaron SR JMHS-WV 1:08.86 8

2 DePergola, Garrett SR PSHS-WV 1:10.85 6

3 Harrick, James SR BRK-WV 1:11.42 5

4 Wilson, Alex SR BRK-WV 1:12.52 4

5 Cottrell, Stephen G JR PKHS-WV 1:13.45 3

6 Woods, Noah SR WEIR-WV 1:15.23 2

7 Teufel, Billy L JR WCCHS 1:19.44 1

Event 21 Girls 400 Yard Freestyle Relay

1 PKHS-WV A 4:10.11 16

1) Collett, Claire E SR 2) Cooley, Katie N SO 3) Dulaney, Lacey D JR 4) Snider, Sarah M SO

2 PSHS-WV A 4:16.96 12

1) Pasternak, Anna SR 2) Lowden, Emily JR 3) Kirk, Rachel SO 4) Gersper, Emily SO

3 WCCHS A 4:41.63 10

1) Grendel, Shelby N JR 2) Hartzell, Lucy SO 3) Kirkpatrick, Megan M SR 4) Humpe, Jocie R JR

4 JMHS-WV A 4:41.94 8

1) Yoho, Aleasha JR 2) Eddy, Alyssa JR 3) Woods, Kasey SO 4) Worrels, Jade SR

5 PKHS-WV B 4:43.49 6

1) Cox, Gemma E FR 2) Baylor, Shalyn R JR 3) Poling, Ashlyn M FR 4) Haislop, Lexi A SO

6 WILL-WV A 4:51.08 4

1) DeBolt, Sarah 11 2) Erb, Elissa 09 3) Dedrick, Savannha 11 4) Mossor, Shealee 12

7 BRK-WV A 4:54.80 2

1) McAllister, Mya SO 2) Lombardi, Maria FR 3) Irey, Natalie JR 4) Caparros, Leah FR

Event 22 Boys 400 Yard Freestyle Relay

1 PKHS-WV A 3:29.32# 16

1) Padden, Preston A SO 2) Cheuvront, Nic M JR 3) Burd, Nathan E FR 4) Snider, Sean M SR

2 PSHS-WV A 3:38.72 12

1) Miller, Joe SR 2) Bailey, Kinzie SO 3) DePergola, Garrett SR 4) Fink, Garrett SO

3 PSHS-WV B 4:04.59 10

1) Clark, Evan JR 2) Burton, Lane JR 3) Starcher, Brady JR 4) Marion, Zach SR

4 JMHS-WV A 4:04.88 8

1) Cecil, Nick SO 2) Kuskey, Chris SO 3) Weinschenker, Kyle SR 4) Mull, Aaron SR

5 WCCHS A 4:15.83 6

1) Estep, Caleb SO 2) Minor, Joey A JR 3) Teufel, Billy L JR 4) Lasure, Nicholas F SR

6 PKHS-WV B 4:16.01 4

1) Terosky, Jack C JR 2) Clark, Elliott W SR 3) Oliphant, Quentin H FR 4) Kist, Anthony J SR

7 BRK-WV A 4:36.58 2

1) Gupta, Paraag JR 2) Heilman, Jakob JR 3) Walker, Aaron JR 4) Wilson, Alex SR

Alumni Meet

At Steubenville Natatorium

Girls

Steubenville 75, Alumni 66

Boys

Steubenville 64, Alumni 61

Event 1 Girls 200 Yard Medley Relay

1 ALUM A 2:10.28

2 STE A 2:25.15

3 ALUM B 2:31.94

4 STE B 2:39.22

Event 2 Boys 200 Yard Medley Relay

1 STE A 2:10.13

2 ALUM A 2:18.59

3 STE B 2:28.02

Event 3 Girls 200 Yard Freestyle

1 Vodvarka, Mary STE 2:32.83

2 Knight -13, Haley ALUM 2:42.43

3 Wickham, Justine STE 2:48.85

4 Barnhouse, Erin STE 2:52.01

5 Johnson -09, Kristin ALUM 3:08.37

Event 4 Boys 200 Yard Freestyle

1 Hupp -05, Logan ALUM 2:22.92

2 Jackson, Calvin STE 2:29.83

3 Ledakis -13, Ryan ALUM 2:52.75

Event 5 Girls 200 Yard IM

1 McCalister, Madison STE 3:04.61

2 DeMaio -98, Natalia ALUM 3:23.93

3 Hupp -02, Meghann ALUM 3:25.04

4 Walker, Alaina STE 3:25.78

Event 6 Boys 200 Yard IM

1 Hupp -05, Logan ALUM 2:40.75

2 Isla, Alex STE 2:41.67

3 Pfannenschmidt -00, Seth ALUM 3:00.78

Event 7 Girls 50 Yard Freestyle

1 Vogel -03, Lauren ALUM 28.06

2 Zimish, Allie STE 29.36

3 Ferguson, Jordan STE 32.25

4 Lewis, Serena STE 32.61

5 Hupp -02, Meghann ALUM 37.53

6 Gaughan, Kaitlynn STE 45.09

7 Dreher, Simone STE 1:08.83

Event 8 Boys 50 Yard Freestyle

1 DiCarlo, Dominic STE 26.37

2 Jackson, Josh STE 26.60

3 Hupp -05, Logan ALUM 26.84

4 Frye -11, Jimi ALUM 27.82

5 Nagy -12, Alex ALUM 28.22

6 Stoutz, Philip STE 30.92

7 Thornton -12, Michael ALUM 31.70

8 Banks, Cameron STE 32.90

9 Icuss -06, Trae ALUM 35.53

Event 9 Girls 100 Yard Butterfly

1 DeMaio -98, Natalia ALUM 1:27.09

2 Mamula, Emma STE 1:33.88

Event 10 Boys 100 Yard Butterfly

1 DiCarlo, Dominic STE 58.34

2 Hupp -05, Logan ALUM 1:11.64

3 Ledakis -13, Ryan ALUM 1:23.71

Event 11 Girls 100 Yard Freestyle

1 Vogel -03, Lauren ALUM 1:05.09

2 Zimish, Allie STE 1:08.13

3 Cowser -09, Kasey ALUM 1:08.78

4 Vodvarka, Mary STE 1:09.89

5 Wickham, Justine STE 1:17.80

Event 12 Boys 100 Yard Freestyle

1 Hupp -05, Logan ALUM 1:02.20

2 Gault, Michael STE 1:02.25

3 Frye -11, Jimi ALUM 1:03.02

4 Alston, Albert STE 1:08.90

5 Isla, Alex STE 1:10.73

Event 15 Girls 200 Yard Freestyle Relay

1 ALUM A 2:05.19

2 STE A 2:07.68

3 STE B 2:22.00

4 STE C 2:35.22

Event 16 Boys 200 Yard Freestyle Relay

1 STE A 1:56.83

2 ALUM A 2:06.77

3 STE B 2:07.01

Event 17 Girls 100 Yard Backstroke

1 Nehrbas, Anne STE 1:23.57

2 Knight -13, Haley ALUM 1:25.95

3 Ferguson, Jordan STE 1:27.51

4 Walker, Alaina STE 1:38.09

Event 18 Boys 100 Yard Backstroke

1 Hupp -05, Logan ALUM 1:17.89

2 Jackson, Calvin STE 1:23.35

Event 19 Girls 100 Yard Breaststroke

1 Slivka -13, Katie ALUM 1:28.33

2 McCalister, Madison STE 1:28.41

3 Lewis, Serena STE 1:34.83

Event 20 Boys 100 Yard Breaststroke

1 Hupp -05, Logan ALUM 1:12.56

2 DiCarlo, Dominic STE 1:12.80

3 Isla, Alex STE 1:27.11

4 Gault, Michael STE 1:27.62

5 Pfannenschmidt -00, Seth ALUM 1:30.50

Event 21 Girls 400 Yard Freestyle Relay

1 STE A 4:20.07

2 ALUM A 4:30.65

High school swimming

Girls

St.Clairsville 69, Edison 18

Boys

St.Clairsville 56, Edison 29

Event 1 Girls 200 Yard Medley Relay

1 St.Clairsville High School A 2:10.51 2:14.82 6

1) Banks, Delainey 15 2) Falcone, Carly 3) Vera, Hanna 15 4) Fasola, Alaina

2 Edison Swim Team-OH A 2:51.38 2:55.00 3

1) Jenkins, Chelsea 2) McConnell, Maddi 18 3) Berdanelli, Madison 4) Everly, Paige 15

Event 2 Boys 200 Yard Medley Relay

1 St.Clairsville High School A 1:55.16 1:56.65 6

1) Blackwell, Christopher 16 2) Eaton, Michael 3) Clark, Quentin 4) Krone, Dylan

2 Edison Swim Team-OH A 2:15.75 2:17.97 3

1) Sinicropi, Mitchell 2) Sinicropi, Armando 17 3) Coppa, Matt 18 4) Filbert, Dylon 17

Event 3 Girls 200 Yard Freestyle

1 Falcone, Carly St.Clairsville High School 2:15.46 2:20.00 4

2 Fasola, Megan St.Clairsville High School NT 2:45.00 3

3 Everly, Paige 15 Edison Swim Team-OH 2:58.81 3:01.60 1

Event 4 Boys 200 Yard Freestyle

1 Eaton, Michael St.Clairsville High School 1:57.10 1:53.94 4

2 Kosegy, Chris Edison Swim Team-OH 2:51.49 2:52.78 3

Event 5 Girls 200 Yard IM

1 Banks, Delainey 15 St.Clairsville High School 2:40.26 2:45.08 4

2 Filia, Crystal Edison Swim Team-OH 3:55.87 4:01.35 3

Event 6 Boys 200 Yard IM

1 Beck, DJ St.Clairsville High School 2:22.76 2:24.09 4

2 Sinicropi, Mitchell Edison Swim Team-OH 3:21.00 3:28.56 3

Event 7 Girls 50 Yard Freestyle

1 Holtsclaw, Sarah St.Clairsville High School 31.74 31.34 4

2 Bohach, Zina 15 St.Clairsville High School 31.32 32.50 3

3 Jenkins, Chelsea Edison Swim Team-OH 33.49 34.48 1

4 Baldwin, Faith St.Clairsville High School 38.82 x40.66

Event 8 Boys 50 Yard Freestyle

1 Blackwell, Christopher 16 St.Clairsville High School 27.91 26.51 4

2 Krone, Dylan St.Clairsville High School 26.95 26.68 3

3 Filbert, Dylon 17 Edison Swim Team-OH 26.03 27.32 1

4 Lewis, Haydn St.Clairsville High School 29.65 x29.16

5 Wiethe, Chase 16 St.Clairsville High School 31.38 x32.13

Event 9 Girls 100 Yard Butterfly

1 Falcone, Carly St.Clairsville High School 1:13.47 1:14.08 4

2 Vera, Hanna 15 St.Clairsville High School NT 1:19.06 3

3 Berdanelli, Madison Edison Swim Team-OH NT 2:07.53 1

4 Filia, Crystal Edison Swim Team-OH 2:11.94 2:16.65

Event 10 Boys 100 Yard Butterfly

1 Clark, Quentin St.Clairsville High School 1:07.67 1:06.90 4

2 Coppa, Matt 18 Edison Swim Team-OH 1:29.38 1:33.11 3

3 Sinicropi, Mitchell Edison Swim Team-OH NT 2:00.64 1

Event 11 Girls 100 Yard Freestyle

1 Fasola, Alaina St.Clairsville High School 1:01.79 1:00.88 4

2 Holtsclaw, Sarah St.Clairsville High School 1:19.77 1:16.88 3

3 Baldwin, Faith St.Clairsville High School 1:31.30 x1:34.15

4 Berdanelli, Madison Edison Swim Team-OH 1:37.63 1:45.48 1

Event 12 Boys 100 Yard Freestyle

1 Filbert, Dylon 17 Edison Swim Team-OH 59.27 1:01.12 4

2 Lewis, Haydn St.Clairsville High School 1:11.15 1:07.14 3

3 Wiethe, Chase 16 St.Clairsville High School 1:19.93 1:15.65 1

Event 13 Girls 500 Yard Freestyle

1 Banks, Delainey 15 St.Clairsville High School 6:24.38 6:37.36 4

2 Bohach, Zina 15 St.Clairsville High School 6:58.79 7:21.36 3

3 McConnell, Maddi 18 Edison Swim Team-OH 7:52.12 7:39.00 1

4 Everly, Paige 15 Edison Swim Team-OH 8:12.19 8:08.32

Event 14 Boys 500 Yard Freestyle

1 Beck, DJ St.Clairsville High School 5:52.93 5:58.76 4

2 Krone, Dylan St.Clairsville High School NT 6:42.31 3

3 Sinicropi, Armando 17 Edison Swim Team-OH 7:06.28 6:54.38 1

Event 15 Girls 200 Yard Freestyle Relay

1 St.Clairsville High School A 1:53.42 1:56.28 6

1) Fasola, Alaina 2) Vera, Hanna 15 3) Banks, Delainey 15 4) Falcone, Carly

2 St.Clairsville High School B 2:15.47 2:25.11 3

1) Holtsclaw, Sarah 2) Baldwin, Faith 3) Fasola, Megan 4) Bohach, Zina 15

3 Edison Swim Team-OH A 2:25.44 2:26.41 1

1) Jenkins, Chelsea 2) Berdanelli, Madison 3) Everly, Paige 15 4) McConnell, Maddi 18

Event 16 Boys 200 Yard Freestyle Relay

1 St.Clairsville High School A 1:38.03 1:41.55 6

1) Eaton, Michael 2) Blackwell, Christopher 16 3) Clark, Quentin 4) Beck, DJ

2 Edison Swim Team-OH A 2:00.03 2:01.78 3

1) Sinicropi, Armando 17 2) Kosegy, Chris 3) Coppa, Matt 18 4) Filbert, Dylon 17

Event 17 Girls 100 Yard Backstroke

1 Fasola, Alaina St.Clairsville High School 1:14.01 1:15.11 4

2 Jenkins, Chelsea Edison Swim Team-OH 1:31.70 1:32.54 3

Event 18 Boys 100 Yard Backstroke

1 Eaton, Michael St.Clairsville High School 1:04.23 1:11.44 4

2 Coppa, Matt 18 Edison Swim Team-OH NT 1:31.19 3

3 Kosegy, Chris Edison Swim Team-OH 1:34.13 1:33.90 1

Event 19 Girls 100 Yard Breaststroke

1 Vera, Hanna 15 St.Clairsville High School 1:31.16 1:30.49 4

2 McConnell, Maddi 18 Edison Swim Team-OH 1:34.85 1:39.19 3

3 Fasola, Megan St.Clairsville High School NT 1:59.09 1

Event 20 Boys 100 Yard Breaststroke

1 Clark, Quentin St.Clairsville High School 1:15.32 1:17.86 4

2 Sinicropi, Armando 17 Edison Swim Team-OH 1:17.35 1:19.69 3

Event 21 Girls 400 Yard Freestyle Relay

1 St.Clairsville High School A 5:19.95 5:44.42 6

1) Bohach, Zina 15 2) Baldwin, Faith 3) Fasola, Megan 4) Holtsclaw, Sarah

Event 22 Boys 400 Yard Freestyle Relay

1 St.Clairsville High School A 3:49.09 4:14.46 6

1) Krone, Dylan 2) Lewis, Haydn 3) Blackwell, Christopher 16 4) Beck, DJ

High school swimming

Girls

1. Brooke 98, 2. Steubenville 44

Boys

1. Brooke 78, 2. Steubenville 62, 3.Toronto 8

Event 1 Girls 200 Yard Medley Relay

1 BRK-WV A 2:19.07 8

2 BRK-WV B 2:22.51 4

3 STE A 2:22.66 2

4 BRK-WV C x2:52.35

Event 2 Boys 200 Yard Medley Relay

1 BRK-WV A 2:01.77 8

2 STE A 2:07.90 4

3 BRK-WV B 2:18.05 2

4 STE B 2:23.11

Event 3 Girls 200 Yard Freestyle

1 Wayne, Jessie JR BRK-WV 2:21.21 6

2 Woodstuff, Michelle SR BRK-WV 2:31.88 4

3 Vodvarka, Mary SO STE 2:33.28 3

4 McAllister, Mya SO BRK-WV x2:42.81

Event 4 Boys 200 Yard Freestyle

1 Jackson, Calvin FR STE 2:20.68 6

2 Ansell, Devon SR BRK-WV 2:20.99 4

3 Wilson, Alex SR BRK-WV 2:29.71 3

4 Gupta, Paraag JR BRK-WV x2:45.81

Event 5 Girls 200 Yard IM

1 Caparros, Leah FR BRK-WV 2:48.68 6

2 McCalister, Madison JR STE 3:07.41 4

3 Balog, Carly SO BRK-WV 3:29.80 3

Event 6 Boys 200 Yard IM

1 Rosso, Dante JR BRK-WV 2:25.08 6

2 Isla, Alex JR STE 2:46.86 4

Event 7 Girls 50 Yard Freestyle

1 Zimish, Allie SR STE 29.30 6

2 Zopp, Morgan SO BRK-WV 30.15 4

3 Ferguson, Jordie FR STE 30.48 3

4 Wayne, Jessie JR BRK-WV 30.96 2

5 Barnhart, Eve JR BRK-WV x31.01

6 Irey, Natalie JR BRK-WV x31.97

7 Moio, Jade FR STE x33.96

Event 8 Boys 50 Yard Freestyle

1 Jackson, Josh JR STE 27.74 6

2 Heilman, Jakob JR BRK-WV 27.91 4

3 Walker, Aaron JR BRK-WV 29.26 3

4 Beaman, Chris JR BRK-WV x30.30

5 Banks, Cameron SO STE 30.38 2

Event 9 Girls 100 Yard Butterfly

1 Czesztyicki, Emiley SR BRK-WV 1:09.66 6

2 Barnhart, Eve JR BRK-WV 1:22.63 4

3 Caparros, Leah FR BRK-WV x1:27.93

Event 10 Boys 100 Yard Butterfly

1 DiCarlo, Dom SR STE J1:05.04 6

2 Rosso, Dante JR BRK-WV J1:04.99 4

3 Slavik, Kristian SO BRK-WV 1:15.58 3

Event 11 Girls 100 Yard Freestyle

1 Brezney, Jennifer JR BRK-WV 1:05.52 6

2 Zimish, Allie SR STE 1:06.80 4

3 Zopp, Morgan SO BRK-WV 1:08.99 3

4 Vodvarka, Mary SO STE 1:10.56 2

5 McAllister, Mya SO BRK-WV x1:13.87

6 Moio, Jade FR STE x1:17.88

Event 12 Boys 100 Yard Freestyle

1 Gault, Michael JR STE 1:01.54 6

2 Heilman, Jakob JR BRK-WV 1:06.72 4

3 Beaman, Chris JR BRK-WV 1:09.48 3

4 Alston, Albert SR STE 1:10.56 2

5 Gilham, Trey SR BRK-WV x1:23.57

Event 13 Girls 500 Yard Freestyle

1 Woodstuff, Michelle SR BRK-WV 6:44.17 6

Event 14 Boys 500 Yard Freestyle

1 Harrick, James SR BRK-WV 5:48.96 6

2 Ansell, Devon SR BRK-WV 6:53.97 4

3 Gupta, Paraag JR BRK-WV x7:35.79

Event 15 Girls 200 Yard Freestyle Relay

1 BRK-WV A 2:06.69 8

2 BRK-WV B 2:11.30 4

3 STE A 2:11.40 2

4 BRK-WV C x2:20.70

Event 16 Boys 200 Yard Freestyle Relay

1 BRK-WV A 1:49.31 8

2 STE A 1:56.23 4

3 STE B 2:01.38 2

4 BRK-WV B 2:04.63

5 BRK-WV C x3:23.01

Event 17 Girls 100 Yard Backstroke

1 Brezney, Jennifer JR BRK-WV 1:17.63 6

2 Nehrbas, Annie JR STE 1:21.38 4

3 Ferguson, Jordie FR STE 1:25.01 3

4 Pauls, Hannah SR BRK-WV 1:30.04 2

5 Altobell, Christina JR BRK-WV x1:34.79

Event 18 Boys 100 Yard Backstroke

1 Karaffa, Jack FR TOR 1:14.29 6

2 Pinkerton, Dylan JR STE 1:16.69 4

3 Slavik, Kristian SO BRK-WV 1:25.21 3

4 Hardisty, David SR BRK-WV 1:50.15 2

Event 19 Girls 100 Yard Breaststroke

1 Czesztyicki, Emiley SR BRK-WV 1:25.73 6

2 Lombardi, Maria FR BRK-WV 1:29.44 4

3 McCalister, Madison JR STE 1:30.50 3

Event 20 Boys 100 Yard Breaststroke

1 DiCarlo, Dom SR STE 1:11.62 6

2 Wilson, Alex SR BRK-WV 1:11.96 4

3 Harrick, James SR BRK-WV 1:12.12 3

4 Lombardi, Mario JR BRK-WV x1:32.59

Event 21 Girls 400 Yard Freestyle Relay

1 STE A 4:51.76 8

2 BRK-WV A 5:11.95 4

3 BRK-WV B 5:29.53 2

Event 22 Boys 400 Yard Freestyle Relay

1 STE A 4:13.92 8

2 BRK-WV A 4:40.01 4

High school swimming

Girls

Brooke 147, Beaver Local 101, Bellaire 36

Boys

Brooke 136, Beaver Local 88, Bellaire 27

Event 1 Girls 200 Yard Medley Relay

1 BRK-WV A 2:15.45 14

1) Brezney, Jennifer JR 2) Lombardi, Maria FR 3) Czesztyicki, Emiley SR 4) Zopp, Morgan SO

2 LBE-OH A 2:20.11 10

1) Shemasek, Emma SO 2) Meredith, Claire SO 3) Ammon, Ali SO 4) Meredith, Laurel FR

3 BRK-WV B 2:34.05 8

1) Pauls, Hannah SR 2) Barnhart, Eve JR 3) Caparros, Leah FR 4) Irey, Natalie JR

4 LBE-OH B 2:40.31 6

1) Hayes, Kayla JR 2) Fryman, Reilly SO 3) Turner, Brooke SR 4) Uram, Liz FR

5 BELR-OH A 2:49.80 4

1) Hoepfner, Riley FR 2) Tranovich, Olivia SO 3) Shaffer, Caroline JR 4) Sims, Savana JR

Event 2 Boys 200 Yard Medley Relay

1 BRK-WV A 2:01.95 14

1) Harrick, James SR 2) Wilson, Alex SR 3) Rosso, Dante JR 4) Walker, Aaron JR

2 LBE-OH A 2:16.61 10

1) Houk, Joe SR 2) Chafins, Chandler SO 3) Lorah, David JR 4) Malcolm, Caleb SR

3 LBE-OH B 2:44.39 8

1) Hall II, Steven SR 2) Jackson, Caleb SR 3) McClellan, Marcus SR 4) Erritouni, Tarick SO

Event 3 Girls 200 Yard Freestyle

1 Wayne, Jessie JR BRK-WV 2:19.84 7

2 Woodstuff, Michelle SR BRK-WV 2:32.66 5

3 Duffy, Talia JR BELR-OH 2:41.80 4

4 Uram, Liz FR LBE-OH 2:49.32 3

5 Hissam, Alissa JR LBE-OH 3:01.73 2

Event 4 Boys 200 Yard Freestyle

1 Ansell, Devon SR BRK-WV 2:32.84 7

2 Gupta, Paraag JR BRK-WV 2:38.70 5

3 Ross, Brendon SR BELR-OH 2:40.67 4

4 Messenger, Luc JR BELR-OH 2:57.32 3

5 McClellan, Marcus SR LBE-OH 2:58.00 2

Event 5 Girls 200 Yard IM

1 Caparros, Leah FR BRK-WV 2:47.61 7

2 Ammon, Ali SO LBE-OH 2:48.35 5

3 Barnhart, Eve JR BRK-WV 2:55.78 4

4 Braham, Cassidy SR LBE-OH 4:39.44 3

Event 6 Boys 200 Yard IM

1 Harrick, James SR BRK-WV 2:24.06 7

2 Rosso, Dante JR BRK-WV 2:25.64 5

3 Erritouni, Tarick SO LBE-OH 3:26.53 4

Event 7 Girls 50 Yard Freestyle

1 Meredith, Laurel FR LBE-OH 29.72 7

2 Zopp, Morgan SO BRK-WV 30.28 5

3 Duffy, Talia JR BELR-OH 31.90 4

4 Irey, Natalie JR BRK-WV 32.57 3

5 Tranovich, Olivia SO BELR-OH 39.23 2

6 Muzard, Mathilde JR BELR-OH x40.82

7 Plunkett, Taylor JR LBE-OH 42.45 1

Event 8 Boys 50 Yard Freestyle

1 Malcolm, Caleb SR LBE-OH 27.05 7

2 Heilman, Jakob JR BRK-WV 28.39 5

3 Walker, Aaron JR BRK-WV 28.54 4

4 Nolan, Collin SR BELR-OH 30.87 3

5 Hall II, Steven SR LBE-OH 38.86 2

6 Parker, Mitch SO BELR-OH 48.52 1

Event 9 Girls 100 Yard Butterfly

1 Czesztyicki, Emiley SR BRK-WV 1:09.75 7

2 Barnhart, Eve JR BRK-WV 1:21.65 5

3 Braham, Cassidy SR LBE-OH 2:08.95 4

Event 10 Boys 100 Yard Butterfly

1 Rosso, Dante JR BRK-WV 1:07.27 7

2 Lorah, David JR LBE-OH 1:13.79 5

Event 11 Girls 100 Yard Freestyle

1 Brezney, Jennifer JR BRK-WV 1:06.40 7

2 Shemasek, Emma SO LBE-OH 1:07.95 5

3 Zopp, Morgan SO BRK-WV 1:08.74 4

4 Shaffer, Caroline JR BELR-OH 1:21.07 3

5 Bellville, Jenna SR BELR-OH 1:28.61 2

Event 12 Boys 100 Yard Freestyle

1 Ross, Brendon SR BELR-OH 1:06.26 7

2 Heilman, Jakob JR BRK-WV 1:08.05 5

3 Gupta, Paraag JR BRK-WV 1:08.62 4

4 Jackson, Caleb SR LBE-OH 1:12.75 3

5 Messenger, Luc JR BELR-OH 1:16.20 2

Event 13 Girls 500 Yard Freestyle

1 Wayne, Jessie JR BRK-WV 6:10.25 7

2 Woodstuff, Michelle SR BRK-WV 6:47.74 5

3 Turner, Brooke SR LBE-OH 7:23.57 4

Event 14 Boys 500 Yard Freestyle

1 Ansell, Devon SR BRK-WV 6:50.72 7

2 Wilson, Alex SR BRK-WV 7:03.36 5

Event 15 Girls 200 Yard Freestyle Relay

1 LBE-OH A 2:03.33 14

1) Shemasek, Emma SO 2) Meredith, Claire SO 3) Ammon, Ali SO 4) Meredith, Laurel FR

2 BRK-WV A 2:04.21 10

1) Zopp, Morgan SO 2) Czesztyicki, Emiley SR 3) Barnhart, Eve JR 4) Wayne, Jessie JR

3 BRK-WV B 2:15.99 8

1) McAllister, Mya SO 2) Lombardi, Maria FR 3) Caparros, Leah FR 4) Irey, Natalie JR

4 LBE-OH B 2:17.08 6

1) Hissam, Alissa JR 2) Hayes, Kayla JR 3) Uram, Liz FR 4) Turner, Brooke SR

5 BELR-OH A 2:35.26 4

1) Duffy, Talia JR 2) Bellville, Jenna SR 3) Muzard, Mathilde JR 4) Tantillo, Kaycee SO

Event 16 Boys 200 Yard Freestyle Relay

1 BRK-WV A 1:49.15 14

1) Harrick, James SR 2) Ansell, Devon SR 3) Walker, Aaron JR 4) Rosso, Dante JR

2 LBE-OH A 1:54.76 10

1) Moore, Hayden SR 2) Chafins, Chandler SO 3) Lorah, David JR 4) Malcolm, Caleb SR

3 BRK-WV B 2:04.66 8

1) Gupta, Paraag JR 2) Gilham, Trey SR 3) Beaman, Chris JR 4) Heilman, Jakob JR

4 LBE-OH B 2:15.92 6

1) Erritouni, Tarick SO 2) McClellan, Marcus SR 3) Houk, Joe SR 4) Jackson, Caleb SR

5 BELR-OH A 2:22.74 4

1) Parker, Mitch SO 2) Nolan, Collin SR 3) Messenger, Luc JR 4) Ross, Brendon SR

Event 17 Girls 100 Yard Backstroke

1 Brezney, Jennifer JR BRK-WV 1:17.75 7

2 Hoepfner, Riley FR BELR-OH 1:31.07 5

3 Hayes, Kayla JR LBE-OH 1:31.11 4

4 Pauls, Hannah SR BRK-WV 1:32.71 3

5 Sims, Savana JR BELR-OH 1:42.12 2

6 Landsberger, Kacie SR LBE-OH 2:03.87 1

Event 18 Boys 100 Yard Backstroke

1 Harrick, James SR BRK-WV 1:08.43 7

2 Slavik, Kristian SO BRK-WV 1:24.87 5

3 Houk, Joe SR LBE-OH 1:28.56 4

4 Parker, Mitch SO BELR-OH 2:16.04 3

Event 19 Girls 100 Yard Breaststroke

1 Meredith, Claire SO LBE-OH 1:22.99 7

2 Czesztyicki, Emiley SR BRK-WV 1:25.98 5

3 Lombardi, Maria FR BRK-WV 1:27.46 4

4 Fryman, Reilly SO LBE-OH 1:44.31 3

5 Tranovich, Olivia SO BELR-OH 1:47.76 2

Event 20 Boys 100 Yard Breaststroke

1 Wilson, Alex SR BRK-WV 1:13.21 7

2 Chafins, Chandler SO LBE-OH 1:26.25 5

3 Lombardi, Mario JR BRK-WV 1:32.90 4

Event 21 Girls 400 Yard Freestyle Relay

1 BRK-WV A 4:43.76 14

1) Woodstuff, Michelle SR 2) Caparros, Leah FR 3) Brezney, Jennifer JR 4) Wayne, Jessie JR

2 LBE-OH A 4:45.62 10

1) Shemasek, Emma SO 2) Meredith, Laurel FR 3) Meredith, Claire SO 4) Ammon, Ali SO

3 BRK-WV B 5:07.24 8

1) McAllister, Mya SO 2) Lombardi, Maria FR 3) Brown, Jasmyn SO 4) Irey, Natalie JR

4 LBE-OH B 5:18.62 6

1) Hissam, Alissa JR 2) Hayes, Kayla JR 3) Turner, Brooke SR 4) Uram, Liz FR

5 BELR-OH A 5:48.16 4

1) Duffy, Talia JR 2) Shaffer, Caroline JR 3) Sims, Savana JR 4) Hoepfner, Riley FR

Event 22 Boys 400 Yard Freestyle Relay

1 LBE-OH A 4:21.30 14

1) Malcolm, Caleb SR 2) Chafins, Chandler SO 3) Lorah, David JR 4) Moore, Hayden SR

2 BRK-WV A 4:41.93 10

1) Gupta, Paraag JR 2) Beaman, Chris JR 3) Wilson, Alex SR 4) Walker, Aaron JR

3 LBE-OH B 5:28.58 8

1) McClellan, Marcus SR 2) Houk, Joe SR 3) Jackson, Caleb SR 4) Erritouni, Tarick SO

4 BRK-WV B 5:31.71 6

1) Slavik, Kristian SO 2) Lombardi, Mario JR 3) Hardisty, David SR 4) Gilham, Trey SR

High school swimming

Girls

Brooke 184, Weir 66, Edison 36

Boys

Brooke 149, Edison 58, Weir 39

Event 1 Girls 200 Yard Medley Relay

1 BRK-WV A 2:17.04 14

1) Brezney, Jennifer JR 2) Lombardi, Maria FR 3) Czesztyicki, Emiley SR 4) Zopp, Morgan SO

2 BRK-WV B 2:28.77 10

1) Woodstuff, Michelle SR 2) Barnhart, Eve JR 3) Caparros, Leah FR 4) Irey, Natalie JR

3 WEIR-WV A 2:29.88 8

1) Cimperman, Genevieve JR 2) Budik, Margaret JR 3) White, Abby JR 4) Altomare, Francesca JR

4 RED-OH A 2:53.25 6

1) Jenkins, Chelsea SR 2) McConnell, Maddi SR 3) Berdanelli, Madison FR 4) Everly, Paige SO

Event 2 Boys 200 Yard Medley Relay

1 BRK-WV A 2:02.99 14

1) Harrick, James SR 2) Wilson, Alex SR 3) Rosso, Dante JR 4) Walker, Aaron JR

2 BRK-WV B 2:18.93 10

1) Ansell, Devon SR 2) Lombardi, Mario JR 3) Slavik, Kristian SO 4) Heilman, Jakob JR

3 RED-OH A 2:20.72 8

1) Sinicropi, Mitchell FR 2) Sinicropi, Armando SR 3) Coppa, Matt SR 4) Filbert, Dylon SR

4 WEIR-WV A 2:26.73 6

1) Konnovitch, Brandon SO 2) Virtue, Tyler FR 3) Woods, Noah SR 4) Melvin, Logan SR

Event 3 Girls 200 Yard Freestyle

1 Wayne, Jessie JR BRK-WV 2:20.46 7

2 Woodstuff, Michelle SR BRK-WV 2:34.64 5

3 Budik, Margaret JR WEIR-WV 2:44.88 4

4 Balog, Carly SO BRK-WV 2:59.27 3

5 Everly, Paige SO RED-OH 3:17.89 2

6 Babinchak, Mary FR WEIR-WV 3:22.75 1

Event 4 Boys 200 Yard Freestyle

1 Rosso, Dante JR BRK-WV 2:15.20 7

2 Ansell, Devon SR BRK-WV 2:30.09 5

3 Woods, Noah SR WEIR-WV 2:39.33 4

4 Gupta, Paraag JR BRK-WV 2:41.35 3

5 Kosegy, Chris FR RED-OH 2:51.49 2

Event 5 Girls 200 Yard IM

1 Woodstuff, Michelle SR BRK-WV 2:49.54 7

2 Caparros, Leah FR BRK-WV 2:49.63 5

3 Balog, Carly SO BRK-WV 3:30.56 4

4 Filia, Crystal SO RED-OH 3:59.33 3

Event 6 Boys 200 Yard IM

1 Harrick, James SR BRK-WV 2:25.70 7

2 Wilson, Alex SR BRK-WV 2:35.69 5

3 Sinicropi, Armando SR RED-OH 2:53.45 4

4 Virtue, Tyler FR WEIR-WV 3:03.43 3

5 Konnovitch, Brandon SO WEIR-WV 3:05.12 2

Event 7 Girls 50 Yard Freestyle

1 Zopp, Morgan SO BRK-WV 30.63 7

2 Irey, Natalie JR BRK-WV 32.38 5

3 Jenkins, Chelsea SR RED-OH 33.49 4

4 McConnell, Maddi SR RED-OH 34.34 3

5 McAllister, Mya SO BRK-WV 34.59 2

6 Wallace, Abby FR WEIR-WV 43.22 1

Event 8 Boys 50 Yard Freestyle

1 Filbert, Dylon SR RED-OH 27.03 7

2 Heilman, Jakob JR BRK-WV 27.81 5

3 Walker, Aaron JR BRK-WV 29.13 4

4 Melvin, Logan SR WEIR-WV 31.65 3

5 Wilson, Alex SR BRK-WV 32.63 2

6 Rose, Chad SR RED-OH 32.98 1

Event 9 Girls 100 Yard Butterfly

1 Czesztyicki, Emiley SR BRK-WV 1:09.10 7

2 Barnhart, Eve JR BRK-WV 1:21.77 5

3 Caparros, Leah FR BRK-WV 1:29.21 4

4 Cimperman, Genevieve JR WEIR-WV 1:43.58 3

5 Filia, Crystal SO RED-OH 2:13.52 2

Event 10 Boys 100 Yard Butterfly

1 Slavik, Kristian SO BRK-WV 1:14.60 7

2 Ansell, Devon SR BRK-WV 1:27.12 5

3 Coppa, Matt SR RED-OH 1:33.94 4

Event 11 Girls 100 Yard Freestyle

1 Zopp, Morgan SO BRK-WV 1:09.81 7

2 McAllister, Mya SO BRK-WV 1:16.99 5

3 Pauls, Hannah SR BRK-WV 1:19.29 4

4 Thermes, Emily FR WEIR-WV 1:30.99 3

5 Berdanelli, Madison FR RED-OH 1:40.44 2

Event 12 Boys 100 Yard Freestyle

1 Filbert, Dylon SR RED-OH 1:00.52 7

2 Gupta, Paraag JR BRK-WV 1:08.04 5

3 Walker, Aaron JR BRK-WV 1:11.82 4

4 Kosegy, Chris FR RED-OH 1:14.10 3

5 Hardisty, David SR BRK-WV 1:26.76 2

Event 13 Girls 500 Yard Freestyle

1 Wayne, Jessie JR BRK-WV 6:09.48 7

2 Brezney, Jennifer JR BRK-WV 7:03.34 5

3 White, Abby JR WEIR-WV 7:11.07 4

4 Everly, Paige SO RED-OH 8:24.22 3

Event 14 Boys 500 Yard Freestyle

1 Rosso, Dante JR BRK-WV 6:05.40 7

2 Coppa, Matt SR RED-OH 8:02.12 5

Event 15 Girls 200 Yard Freestyle Relay

1 BRK-WV A 2:06.29 14

1) Zopp, Morgan SO 2) Czesztyicki, Emiley SR 3) Barnhart, Eve JR 4) Wayne, Jessie JR

2 WEIR-WV A 2:13.61 10

1) Cimperman, Genevieve JR 2) Budik, Margaret JR 3) Altomare, Francesca JR 4) White, Abby JR

3 BRK-WV B 2:14.64 8

1) Irey, Natalie JR 2) McAllister, Mya SO 3) Lombardi, Maria FR 4) Caparros, Leah FR

4 RED-OH A 2:29.75 6

1) Jenkins, Chelsea SR 2) Berdanelli, Madison FR 3) Everly, Paige SO 4) McConnell, Maddi SR

5 WEIR-WV B 2:52.35 4

1) Thermes, Emily FR 2) Douglass, Abigail FR 3) Babinchak, Mary FR 4) Wallace, Abby FR

Event 16 Boys 200 Yard Freestyle Relay

1 BRK-WV A 1:51.85 14

1) Harrick, James SR 2) Rosso, Dante JR 3) Walker, Aaron JR 4) Ansell, Devon SR

2 WEIR-WV A 1:59.51 10

1) Virtue, Tyler FR 2) Woods, Noah SR 3) Melvin, Logan SR 4) Konnovitch, Brandon SO

3 RED-OH A 2:00.71 8

1) Sinicropi, Armando SR 2) Kosegy, Chris FR 3) Coppa, Matt SR 4) Filbert, Dylon SR

4 BRK-WV B 2:01.62 6

1) Slavik, Kristian SO 2) Heilman, Jakob JR 3) Gupta, Paraag JR 4) Beaman, Chris JR

Event 17 Girls 100 Yard Backstroke

1 Brezney, Jennifer JR BRK-WV 1:18.37 7

2 Cimperman, Genevieve JR WEIR-WV 1:23.55 5

3 Pauls, Hannah SR BRK-WV 1:31.66 4

4 Altobell, Christina JR BRK-WV 1:34.16 3

5 Jenkins, Chelsea SR RED-OH 1:35.24 2

6 Beatty, Georgia FR WEIR-WV 1:40.24 1

Event 18 Boys 100 Yard Backstroke

1 Slavik, Kristian SO BRK-WV 1:24.65 7

2 Sinicropi, Mitchell FR RED-OH 1:33.08 5

3 Virtue, Tyler FR WEIR-WV 1:33.64 4

4 Beaman, Chris JR BRK-WV 1:42.87 3

5 Hardisty, David SR BRK-WV 1:52.48 2

Event 19 Girls 100 Yard Breaststroke

1 Czesztyicki, Emiley SR BRK-WV 1:25.82 7

2 Budik, Margaret JR WEIR-WV 1:26.40 5

3 Lombardi, Maria FR BRK-WV 1:26.77 4

4 McConnell, Maddi SR RED-OH 1:39.00 3

5 Altomare, Francesca JR WEIR-WV 1:43.35 2

6 Hayes, Samantha SR WEIR-WV 2:50.08 1

Event 20 Boys 100 Yard Breaststroke

1 Harrick, James SR BRK-WV 1:13.54 7

2 Woods, Noah SR WEIR-WV 1:16.70 5

3 Sinicropi, Armando SR RED-OH 1:18.10 4

4 Lombardi, Mario JR BRK-WV 1:33.46 3

5 Konnovitch, Brandon SO WEIR-WV 1:36.42 2

6 Gilham, Trey SR BRK-WV 1:39.84 1

Event 21 Girls 400 Yard Freestyle Relay

1 BRK-WV A 4:49.94 14

1) Brezney, Jennifer JR 2) Barnhart, Eve JR 3) McAllister, Mya SO 4) Wayne, Jessie JR

2 BRK-WV B 5:21.36 10

1) Irey, Natalie JR 2) Pauls, Hannah SR 3) Lombardi, Maria FR 4) Altobell, Christina JR

3 WEIR-WV A 5:41.74 8

1) Beatty, Georgia FR 2) White, Abby JR 3) Thermes, Emily FR 4) Altomare, Francesca JR

4 WEIR-WV B 7:06.13 6

1) Douglass, Abigail FR 2) Wallace, Abby FR 3) Hayes, Samantha SR 4) Babinchak, Mary FR

Event 22 Boys 400 Yard Freestyle Relay

1 BRK-WV A 5:05.28 14

1) Gupta, Paraag JR 2) Gilham, Trey SR 3) Beaman, Chris JR 4) Heilman, Jakob JR

Boys

CCHS 49, St. Clairsville 44

Girls

CCHS 51, St. Cairsville 41

200 Medley Relay

Girls

St. C Alaina Fasola, Carly Falcone, Vera Hanna, Sarah Holtsclaw- 2:12.50

Boys

St. C Christopher Blackwell, Michael Eaton, Quentin Clark, Dylan Krone, 1:54.94

200 yard Free

Girls

CCHS Jordan Wood 2:38.11

Boys

CCHS Brien Thompson 2:18.77

200 Yard IM

Girls

St.C.-Carly Falcone 2:36.10

Boys

St. C-M Eaton 2:05.06

50 yd. Free

Girls

CCHS Kara Kakascik 30.38

Boys

St. C-DJ Beck 26.06

100 Yard Butterfly

Girls

St. C Alaina Fasola 1:15.64

Boys

CCHS Jacob Arai 1:05.78

100 Yard Freestyle

Girls

CCHS Maddie Gulan-1:06.67

Boys

St. C-Eaton 55.57

500 Yard Free

Girls

CCHS-Sarah Derda 7:05.33

Boys

St. C-DJ Beck 6:01.86

200 Yard Free Relay

Girls

St. C-Fasola, Vera, Holtsclaw, Falcone

Boys

ST. C Eaton, Krone, Clark, Beck 1:40.95

100 Yard Backstroke

Girls

CCHS Moriah Vosteen 1:14.10

Boys

CCHS Ryan Pentes 1:09.47

100 Yard Breaststroke

Girls

ST. C C. Falcone1:21.89

Boys

St.C-Clark 1:16.06

400 Yard Free Relay

Girls

CCHS- Gulan, Wood, Derda, Vosteen 4:36.64

Boys

CCHS-Arai, Pentes, Thompson, Anthony Lee 4:03.07

Girls

Barnesville 108, Steubenville 51

Boys

Steubenville 96, Barnesville 23

Event 1 Girls 200 Yard Medley Relay

1 Shamrocks A 2:19.76

2 STE A 2:23.56

3 Shamrocks B 2:34.91

4 STE B 2:42.42

5 Shamrocks C x2:43.95

Event 2 Boys 200 Yard Medley Relay

1 STE A 2:09.77

2 STE B 2:25.65

Event 3 Girls 200 Yard Freestyle

1 Blattler, Carolyn SR Shamrocks 2:26.43

2 Vodvarka, Mary SO STE 2:28.24

3 Starr, Alexis SO Shamrocks 2:32.73

4 Wickham, Justine JR STE 2:46.48

5 Stewart, Rachel SO Shamrocks 2:58.66

6 Walker, Alaina FR STE 3:00.06

Event 4 Boys 200 Yard Freestyle

1 Jackson, Calvin FR STE 2:22.88

2 Pendergrast, DeShae JR STE 2:52.31

3 Skinner, Timmy JR Shamrocks 2:58.17

4 Boyle, John SR STE 3:09.36

Event 5 Girls 200 Yard IM

1 Marovich, Alexis FR Shamrocks 3:23.08

Event 6 Boys 200 Yard IM

1 Isla, Alex JR STE 2:38.91

Event 7 Girls 50 Yard Freestyle

1 Castello, Kasi FR Shamrocks 29.35

2 Jones, Olivia JR Shamrocks 30.21

3 Gordon, Myka JR Shamrocks 30.54

4 Vodvarka, Mary SO STE 31.51

5 Nehrbas, Annie JR STE 31.72

6 Lewis, Serena JR STE 32.12

Event 8 Boys 50 Yard Freestyle

1 Davidson, Brandon JR Shamrocks 25.95

2 Jackson, Josh JR STE 29.20

3 Sakano, Dec JR Shamrocks 29.73

4 Rosaschi, Michael SR STE 30.81

5 Stoutz, Philip JR STE 32.49

6 Aldridge, Justin SO Shamrocks 32.75

Event 9 Girls 100 Yard Butterfly

1 Blattler, Carolyn SR Shamrocks 1:16.22

2 McMillen, Abbey SO Shamrocks 1:21.55

3 Reinth, Dana SO Shamrocks 1:33.43

4 Mamula, Emma SO STE 1:46.58

Event 10 Boys 100 Yard Butterfly

1 DiCarlo, Dom SR STE 1:07.23

Event 11 Girls 100 Yard Freestyle

1 Castello, Kasi FR Shamrocks 1:03.72

2 Zimish, Allie SR STE 1:06.47

3 Gordon, Myka JR Shamrocks 1:10.45

4 Jones, Olivia JR Shamrocks 1:10.81

5 Ferguson, Jordie FR STE 1:17.03

6 Moio, Jade FR STE 1:18.30

Event 12 Boys 100 Yard Freestyle

1 Davidson, Brandon JR Shamrocks 1:01.25

2 Gault, Michael JR STE 1:03.02

3 Jackson, Calvin FR STE 1:06.36

4 Alston, Albert SR STE 1:09.50

5 Sakano, Dec JR Shamrocks 1:13.06

6 Kitatit, Max SO Shamrocks 1:17.97

Event 13 Girls 500 Yard Freestyle

1 Wickham, Justine JR STE 7:27.53

2 Nehrbas, Annie JR STE 7:34.39

3 Gallaway, Emily JR Shamrocks 7:54.78

4 Lemunyon, Lauren JR Shamrocks 8:11.09

5 Christman, Mallory SO Shamrocks 8:12.36

6 Mamula, Emma SO STE 8:37.66

Event 14 Boys 500 Yard Freestyle

1 Pinkerton, Dylan JR STE 6:41.20

Event 15 Girls 200 Yard Freestyle Relay

1 Shamrocks A 2:01.08

2 Shamrocks B 2:04.39

3 STE A 2:14.12

4 Shamrocks C x2:20.73

5 STE B 2:37.45

Event 16 Boys 200 Yard Freestyle Relay

1 STE A 1:58.47

2 Shamrocks A 2:02.47

3 STE B 2:04.88

Event 17 Girls 100 Yard Backstroke

1 Ferguson, Jordie FR STE 1:26.28

2 Walker, Alaina FR STE 1:27.52

3 Moore, Alexis JR Shamrocks 1:29.74

4 Vogler, Alexis SR Shamrocks 1:32.43

5 Burkhart, Samantha SO Shamrocks 1:35.01

Event 18 Boys 100 Yard Backstroke

1 Pinkerton, Dylan JR STE 1:17.85

2 Boyle, John SR STE 1:42.09

Event 19 Girls 100 Yard Breaststroke

1 Wells, Shelby SR Shamrocks 1:25.30

2 Starr, Alexis SO Shamrocks 1:26.37

3 Boehme, Joy JR Shamrocks 1:30.86

4 McCalister, Madison JR STE 1:32.03

5 Lewis, Serena JR STE 1:34.95

Event 20 Boys 100 Yard Breaststroke

1 DiCarlo, Dom SR STE 1:11.60

2 Alston, Albert SR STE 1:31.41

Event 21 Girls 400 Yard Freestyle Relay

1 Shamrocks A 4:29.46

2 STE A 4:50.97

3 STE B 5:30.09

4 Shamrocks B 5:31.55

5 Shamrocks C x5:35.86

Event 22 Boys 400 Yard Freestyle Relay

1 STE A 4:12.95